FETÖ Borsasını” Kamuoyuna Duyuran Muhabire Kamu Görevlisine Hakaretten Dava

0

Cumhuriyet gazetesi muhabiri Seyhan Avşar’a İstanbul Adliyesi’ndeki “FETÖ borsası” haberi nedeniyle kamu görevlisine hakaretten dava açıldı.

İstanbul Adliyesi’ndeki FETÖ borsasını kamuoyuna duyuran Cumhuriyet gazetesi muhabiri Seyhan Avşar’a kamu görevlisine hakaret suçlamasıyla dava açıldı.

3 Aralık 2018’de hakkında FETÖ/PDY silahlı terör örgütü üyeliği suçundan soruşturma dosyası bulunan Osman Sarı’nın İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı başvuru sonrasında İstanbul Adliyesi’nde “FETÖ Borsası” soruşturması başlatıldı.

Sarı, Bayrampaşa’daki işyerine gelen avukat Dilek B. ve eşi Abdülkadir B.’nin FETÖ soruşturma dosyasını kapatmak karşılığında para istediklerini belirterek şikayetçi oldu.

Soruşturma sonrasında savcı, avukat, polis ve FETÖ soruşturması şüphelileri arasında yapılan para pazarlıkları teknik ve fiziki takip ile ortaya çıktı. Cumhuriyet Savcısı Lütfü Karabacak ile İsmet Bozkurt açığa alındı ve iki ismin “rüşvet”, “görevi kötüye kullanma”, “nüfuz ticareti”, “göreve ilişkin sırrın açıklanması” ve “gizliliğin ihlali” suçlarından 28 yıla kadar hapsi istendi.

2 yıl 4 aya kadar hapis istemi

Cumhuriyet gazetesi de kritik dosyalara para karşılığı takipsizlik kararı verildiği iddialarını 17 Mart 2019’da manşetine taşıdı. Haberi gazetenin adliye muhabiri Seyhan Avşar kamuoyuna duyurdu.

Hakkında iddianame hazırlanan Avşar hakkında 1 yıldan 2 yıl 4 aya kadar hapis istemiyle dava açılırken, iddianamede açığa alınan Cumhuriyet Savcıları Lütfü Karabacak şikâyetçi sıfatıyla yer aldı, savcı İsmet Bozkurt ise mağdur olarak gösterildi.

Avşar’ın yaptığı haberlerle, savcılar Karabacak ve Bozkurt’u “rüşvet karşılığında işlem yapan savcılar olarak lanse ettiği” öne sürülerek Avşar’ın “kamu görevlisine hakaret” ettiği iddia edildi.

“Doğruları yazdık yargılanmaya başladık”

Hakkında dava açılmasıyla ilgili olarak bianet’e konuşan Avşar “Dünyanın her yerinde iki savcının rüşvet alması, görevini kötüye kullanması haber değeri taşır. Biz bu iki savcı hakkındaki iddiaları, haklarında iddianame hazırlanmadan yazmıştık. Daha sonra iddianame hazırlandı, yargılanmaya başladılar ama haberi kamuoyuna duyuran bana da iddaname hazırlanmış oldu. Bir savcı mağdur, diğer savcı şikayetçi. İstanbul Adliyesi’nde bu iddialarla sıklıkla karşılaşıyor ve duyuyorduk. Doğruları yazdık ama gelen görün ki, biz de yargılanmaya başladık” dedi.

“Yargılanan biziz, yükselen onlar”

Bu davanın hakkında açılan ilk dava olmadığını dile getiren Avşar “Daha önce Sözcü Davası’nda iddianameyi hazırlayan savcının görevini kötüye kullanmaktan yargılandığını ve hüküm giydiğini yazmıştım. Daha sonra o savcı Büyükçekmece’ye başsavcı oldu. Bana da kamu görevlisine hedef göstermekten dava açıldı. O dava halen devam ediyor. Bizler doğruları yazdığımız için yargılanıyoruz. Onlar ise yükseliyor” ifadelerini kullandı. (

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here