Gazeteci Akarsel için 7 kente protesto eylemi

Suikastla katledilen Jineoloji Araştırma Merkezi üyesi ve gazeteci Nagihan Akarsel için Urfa, Adıyaman, Hatay, Kars, Hakkari, Adana ve Mersin’de proyesto eylemi yapıldı. Federe Kürdistan Bölgesi’nin Süleymaniye kentinde dün uğradığı silahlı saldırı sonucu katledilen Jineoloji Araştırma Merkezi üyesi ve Jineoloji dergisi editörü akademisyen Nagihan Akarsel için kadınlar birçok kentte eylem gerçekleştirdi.Özgür Kadın Hareketi (Tevgera Jinên Azad-TJA) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Urfa Kadın Meclisi üyeleri, Jineoloji Araştırma Merkezi üyesi ve Jineoloji dergisi editörü akademisyen Nagihan Akarsel’in katledilmesini protesto etti. Adıyaman TJA ve HDP Adıyaman Kadın Meclisi üyeleri de Akarsel’in katledilmesini basın toplantısı ile protesto etti. HDP Adıyaman İl Örgütü binasında yapılan açıklamaya, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Adıyaman temsilciliği ve Yeşiller Sol Parti yöneticileri destek verdi. Toplantıda konuşan HDP Kadın Meclisi üyesi Semra Karadağ, “Kürt kadınlarına yönelik gelişen saldırılar karşısında tüm kadın hareketlerini dayanışmaya ve özgürlük mücadelesini büyütmeye çağırıyoruz” dedi.Hatay Antakya Emek ve Demokrasi Güçleri, HDP Hatay İl Örgütü binası önünde Nagihan Akarsel’in katledilmesini protesto etti. Açıklamaya çok sayıda kadın katıldı. HDP Hatay Kadın Meclisi üyesi Seher Cevheroğlu, Akarsel’in katledilmesine tepki göstererek, “Kadın mücadelesine düşman olanlar bilmelidir ki bizler Nagihan’ın ruhuyla ve onun mirasıyla mücadelemizi günbegün büyüteceğiz” dedi.HDP İskenderun İlçe Örgütü, parti binasında yaptığı açıklamayla Nagihan Akarsel’in katledilmesini protesto etti.KarsTJA, Kars’ta HDP binası önünde açıklama yaptı.

HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan’ın yanı sıra çok sayıda partili açıklamaya katıldı. HDP’li Orhan, Akarsel’in kadın özgürlük mücadelesinin öncülerinden olduğunu ifade etti. Orhan, “Bu tekçi, cinsiyetçi ve faşist rejimler, her zaman ses yükselten, itiraz eden, özgürlüğü ve eşitliği savunan, özellikle de kadın özgürlük mücadelesi yürütenlere karşı tahammülsüzdür. Bu nedenle yıllardır baskı ve zulümlere rağmen geri adım atmadan, jineoloji çalışmalarıyla kadınların sesi olan Nagihan’a sıkılan kurşunlar tüm kadınlara sıkılmıştır” diye konuştu.

HDP Hakkari İl Örgütü, parti binası önünde açıklama yaptı. Burada konuşan HDP Hakkari Merkez İlçe Eşbaşkanı Sinem Seven, “Kadınları susturmaya ve sindirmeye çalışanlara karşı cevabımızı, özgürlük mücadelemizden bir adım dahi geri adım atmayarak vereceğiz” dedi.Yüksekova’da yapılan açıklamaya da çok sayıda kişi katıldı.AdanaHDP Adana Kadın Meclisi ve TJA, Heykelli Park’ta açıklama yaptı. HDP Adana İl Eşbaşkanı Helin Kaya, katliamı kınayarak, “Kadın özgürlük mücadelesinden bir saniye dahi uzak düşmeyeceğiz. Nagihan’ın kalemini yerde bırakmayacağız. Jineolojî’yi bütün dünya kadınlarının bilimsel özsavunması olarak büyüteceğiz” diye kaydetti.

HDP Mersin İl Örgütü önünde yapılan açıklamada, “Jin, jiyan, azadî, kadınları susmayacak” pankartı açıldı. HDP milletvekilleri Rıdvan Turan ve Fatma Kurtalan ile çok sayıda kişi açıklamaya katıldı.

HDP Mersin Kadın Meclisi’nden Hamdiye Kırıcı, “Nagihan’ın Kürt kimliği, kadın kimliği, gazeteci kimliği şahsında bizleri susturmaya ve sindirmeye çalışanlara cevabımızı kadın özgürlük mücadelemizden bir adım dahi geri atmayarak vereceğiz” diye konuştu.

Haber: Cengiz Demirtaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here