Gazeteci Akarsel’in katili Türk MİT’i tarafından eğitilip gönderildi!

Gazeteci Nagihan Akarsel’i katleden kişinin Ankara’dan eğitilerek, 3 ay önce Süleymaniye’ye gönderildiği ve Türkiye’ye teslim edilmesi için baskı yapıldığı ileri sürüldü.

Katilin MİT elamanı olduğu ve Ankara’da eğitilerek Süleymaniye’ye gönderildiği belirtildi. Katilin yaklaşık 3 aydır bölgede Kürtlere dönük suikastler gerçekleştirmek için çalışma yürüttüğü iddia edildi. YNK’ye yakın isimler yakalanan katilin MİT elemanı olduğunun kesinleştiğini belirtti.

Jineoloji Araştırma Merkezi üyesi ve Jineoloji Dergisi Editörü akademisyen-gazeteci Nagihan Akarsel, Federe Kürdistan Bölgesi’nin Süleymaniye kentinde 4 Ekim’de uğradığı silahlı saldırıda katledildi. Süleymaniye Asayişi, aynı gün yaptığı açıklamada Akarsel’in katilinin Koye ilçesinde yakalandığını açıkladı. Ancak failin kimlik bilgilerine dair herhangi bir bilgi paylaşılmadı.

Hewlêr’de bir açılış töreninde konuşan Türkiye’nin Irak Büyükelçisi Ali Rıza Güney, Akarsel’in Türkiye tarafından katledildiğini kabul eden bir açıklama yaptı. Güney’in, gerçekleştirdiği görüşmelerde katilin Türkiye’ye verilmesi yönünde baskı yaptığı belirtildi.

Amerikanın Sesi (VOA) Kürtçe, Akarsel’in faili olduğu belirtilen kişinin görüntülerini yayınlandı. Görüntülü haberde, katilin yüzü kapalı şekilde verildi. Süleymaniye Asayişi’nden bir ismin konuşmalarına yer verilen haberde, ayrıca katile Türkçe tercüman aracılığıyla soru yöneltildiği, katilin 3 ay önce Süleymaniye’ye geldiği iddia edildi.

Görüntülü haber, bir süre sonra VOA’nın sitesinden kaldırıldı. Konuya dair VOA’dan herhangi bir açıklama yapılmazken, haberin asayişin baskısı üzerine kaldırıldığı belirtiliyor.

Haber: Cengiz Demirtaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here