Gazeteci Öznur Değer haberleri için yaptığı seyahatlerle suçlandı

Mardin’in Nusaybin ilçesinde 14 Mart 2016’da ilan edilen sokağa çıkma yasağı sırasında bulunan bir “not” içerisinde adı yazdığı gerekçesiyle hakkında soruşturma açılan Öznur Değer, aynı yılın nisan ayında tutuklandı.

Tutuklandıktan bir ay sonra 18 yaşına giren Değer, “terör örgütü üyeliği” iddiasıyla verilen ceza nedeniyle 4 yıl boyunca tutuklu kalan Öznur Değer, 6 yıl sonra bu kez haber ve paylaşımları gerekçesiyle tutuklandı.

2019 yılında cezaevinden çıkan Değer, gazeteciliğe JINNEWS’te başladı. Değer, bu kez 6 yıl sonra yaptığı haberlere dair tuttuğu notlar gerekçesiyle tutuklandı. Ankara merkezli soruşturma kapsamında 25 Ekim’de Mardin’in Kızıltepe ilçesinde gözaltına alınan Değer, yaptığı haberler, sosyal medyada paylaştığı haberler ve gazetecilik faaliyetleri kapsamında yaptığı seyahatler ile suçlandı.

GÜLER YILDIZ ADINA ALDIĞI ÖDÜL SUÇ SAYILDI

MA’dan Özgür Paksoy’un haberine göre Öznur Değer, Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından düzenlenen “6’ncı Koruma Alanında Emre Madran Basın Ödülleri” etkinliğinde Hollanda’da bulunduğundan dolayı törene katılamayan Güler Yıldız adına ödülü alması, suçlama konusu yapıldı. Değer hakkında daha önce de katıldığı aynı etkinlik gerekçesiyle soruşturma açılmış ve ifadesi alınmıştı. Soruşturma devam etmesine rağmen bu kez Ankara merkezli soruşturmaya konu edildi.

GİDERLERİNİ KİM KARŞILIYOR

Soruşturma kapsamında Değer’e, gazetecilik faaliyetleri kapsamında yaptığı 67 seyahat de suçlama olarak yöneltildi. Savcılık sorgusunda Değer’e, yaptığı seyahatlerin giderlerinin nasıl sağlandığı sorulması da dikkat çekti. Yine yaptığı birçok haber ve bununla ilgili paylaşımları suça konu edilen Değer, “Bir kadın gazeteci olarak kadınların sesini duyurmak için yaptığım haberler ve paylaşımlardır” dedi.

NEREDEN TALİMAT ALDIN!

Değer’in, Konya’nın Meram ilçesinde ırkçı saldırı sonucu Dedeoğulları ailesinden 7 kişinin katledilmesiyle ilgili yaptığı haberleri sosyal medya hesabından paylaşması da suçlama konusu oldu. Değer’in, “Irkçı saldırı sonucunda katledilen Dedeoğulları ailesinin yeğenlerinin katliam günü polis tarafından işkence gördüğü ortaya çıktı” şeklindeki paylaşımını soran savcı, “haberleri yapmak için kimden talimat aldın” diye sordu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here