Gebze’den seslenen metal işçileri: Kader sadece Türkiye için mi geçerli

Gebze’de, Birleşik Metal-İş Sendikası 1 ve 2 No’lu Şubelerin örgütlü olduğu fabrikalarda DİSK’in Bartın katliamına dair hazırladığı metin okundu.

Fabrikalarda okunan metin şöyle:

“Üzgünüz ve öfkeliyim. Madenler bir kez daha hepimizi yasa boğan bir katliama sahne oldu. Soma’dan Elbistan’a, Karaman’a, Bursa’ya, Amasra’ya… 20 yılda yüzlerce maden işçisini toprağa verdik. Madenlerden gelen her acı haberin ardından, ‘Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak’ dendi. Her katliamın ardından, ‘Gerekli önlemler alınacak’ sözlerini duyduk. Ancak önlemler alınmadı ve işçiler ölmeye devam etti.

Gerekli önlemler alınmadı

2013’te Zonguldak, Kozlu’da 8 işçinin ölümünden sorumlu bulunan kişi, Türkiye Taş Kömürü Kurumu Genel Müdürü olarak atandı. Gerekli önlemler alınmadığı, sorumlulardan hesap sorulmadığı, hatta sorumlular ödüllendirildiği için işçiler ölmeye devam ediyor. Ülkeyi yönetenler ise önlenebilir ölümlere, ‘Kaderin planı’ diyor. O zaman soruyoruz? Kaderin planı sadece Türkiye için mi geçerli? Kaderse neden sadece ülkemizdeki işçilerin kaderi? Başka ülkelerde maden yok mu? Ölümlü iş kazası Almanya, İngiltere’de 100 bin maden işçisinin yüzde ikisinin kaderi olurken Türkiye’de 100 bin maden işçisinin 43’ü hayatını kaybediyor. Kaderin planı dedikleri sadece Türkiye için mi geçerli?

Çalışırken ölmek istemiyoruz

Çalışırken ölmeyi bu ülkenin normali haline getiremezsiniz… Önlem alınmıyor çünkü işçilerin hayatını koruyacak önlemlere maliyet gözüyle bakıyorlar… Ancak bu böyle gitmez. Çalışırken ölmek işçinin kaderi olamaz. Başta madenler olmak üzere tüm işkollarında ölümleri durdurmanın yolları bellidir. Aklın ve bilimin ışığında gerekli önlemleri almak şarttır. Ülkemizde işçi sağlığı ve iş güvenliği sistemi çökmüştür. İşçi sağlığı ve iş güvenliği patronların keyfine göre piyasadan seçip alacağı bir mal değildir. İşçi sağlığı ve iş güvenliği alanında sendikaların, üniversitelerin, meslek oda ve birliklerinin katılımıyla bağımsız bir kurumsal yapı oluşturulmalıdır. İşyerlerinde işçinin denetimi, en etkili denetimdir. Örgütlü işçiler işyerlerindeki olumsuzluklara hızlı ve etkili yanıtlar üretebilmelidir.

 Tek çare işçilerin birliğidir

Ölümleri önlemenin bir yolu da hesap sormaktan geçer. İşçi ölümlerinde sorumluluğu olanlar hesap vermediğinde, bugünkü gibi elini kolunu sallayarak dolaştığında, ihale ve terfi almaya devam ettiğinde cinayetler teşvik etmiş olur. Bizler Bartın’daki katliamın takipçisi olacak, sorumluların hesap vermesi için seferber olacağız. İnsan onuruna yakışır bir çalışma yaşamı için bütün gücümüzle çaba sarf edeceğiz. Karşımızdaki tehdidi bilelim: Daha fazla kar elde etmek için daha fazla kan dökmekten zerre pişmanlık duymayan bir düzen ile karşı karşıyayız. Bu düzen ekmeğimize, aşımıza, haklarımıza olduğu kadar yaşamımıza da tehdittir. Ölümüne çalışmaya karşı tek çare işçilerin birliğidir. Çare mücadeledir, dayanışmadır. Çalışırken ölmek istemiyoruz!”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here