Greve giren tutsaklara hücre cezası verildi

0

Açlık grevi eylemine giren tutsaklara “Örgüt propagandası yapmak” gerekçesiyle soruşturma başlatan Alanya L Tipi Kapalı Cezaevi idaresi tutsaklara 11 gün hücre cezası verdi.

PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerinde süreklileşen tecridin kaldırılması ve cezaevi koşullarının düzeltilmesi talebiyle 27 Kasım’da süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemine başladıklarını duyuran PKK ve PAJK’lı tutsakların eylemi 29’uncu gününde devam ediyor.

Tutsaklar, eylemlerinde kararlılık mesajları göndermelerinin yanı sıra sıklıkla kamuoyuna eylemlerine destek olma çağrısını da yineliyor. Cezaevlerindeki yetkililer ile Adalet Bakanlığı ise tutsakların taleplerini karşılamadığı gibi demokratik eylemlerinden dolayı tutsaklara hücre cezaları veriyor.

Kitaplarına el konuldu

Alanya L Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan siyasi kadın tutsaklar, ajansımıza gönderdikleri mektupta açlık grevi eylemlerinden dolayı cezaevi idaresinin haklarında soruşturma başlattıkları ve sonucunda hücre cezaları verdiğini kaydetti. Açlık grevi eylemini gerekçe gösteren cezaevi idaresi Nida Kutlu, Hatice Çakmak ve Şükran Özer’e “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla 11 gün hücre cezası verdi. Yanı sıra mektupların kendilerine çok geç ulaştığını belirten tutsaklar, iletişimde de sorunlar yaşadıklarını aktardı. Tutsakların en büyük şikâyetlerinden biri de dergi ve kitapların kendilerine verilmemesi. Kargo ile gönderilen dergilerin alınmasını yasaklayan cezaevi idaresi, tutsaklara gönderilen kitaplara da yazarın alıntıladığı sözlerden dolayı el koydu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here