Gürcistan’da protesto gösterileri başkanı istifa ettirdi

0

Gürcistan Parlamentosu Başkanı Irakli Kobakhidze, 240 kişinin yaralandığı protesto gösterilerinin ardından istifa etti.

Gürcistan’ın Başkent Tiflis’te, binlerce göstericinin dün akşam, Rus milletvekili Sergey Gavrilov’un Parlamentoya hitap etmesine tepki göstererek binaya girmek istemesi üzerine Parlamento Başkanı Irakli Kobakhidze istifa etti.

Göstertilerde 240 kişinin yaralandığı açıklandı. Parlamento önünde toplanan protestocular polise taş ve şişe atmış, polis de göstericilere biber gazı ve plastik mermiyle müdahale etmişti.

Sergey Gavrilov, Ortodoks Parlamentolararası Genel Asamblesi’nde konuşmacı olarak ülkede bulunuyordu. Gavrilov’un Gürcistan Parlamentosu’nda, Başkan Irakli Kobakhidze’nin kürsüsünden Rusça seslenmesi üzerine muhalefet partileri protesto çağrısı yapmıştı.

Kobakhidze ve bazı yetkilileri istifaya çağıran 10 binden fazla gösterici kuşattıkları Parlamentoya girmeye çalışmıştı. Bazı protestocular Avrupa Birliği bayrakları ve “İşgalci Rusya” yazılı dövizler taşımıştı. Fransız haber ajansı AFP’ye konuşan muhalefetteki Avrupalı Gürcistan Partisi’nden Giga Bokeria, protestonun muhalifler tarafından organize edilmediğini ve halkın kendiliğinden sokağa çıktığını söyledi.

GAVRİLOV ÜLKEDEN AYRILDI

Olayların ardından parlamento oturumu askıya alındı. Sergey Gavrilov’un da Gürcistan’dan ayrıldığı bildiriliyor. Gürcistan Başbakanı Mamuka Bakhtadze, protestonun “muhalefet güçlerce provoke edildiğini” savundu. Bakhtadze yaptığı yazılı açıklamada, “Polis barışçıl göstericilere karşı asla plastik mermi ya da biber gazı kullanmadı ve kullanmayacak” dedi.

RUSYA İLE GÜRCİSTAN ARASINDA DİPLOMATİK İLİŞKİ YOK

Eski Sovyetler Birliği Cumhuriyetlerinden Gürcistan ile Rusya arasında 2008 yılında 5 gün süren bir savaş çıkmıştı. Savaşın nedeni, özerk Abhazya ve Güney Osetya bölgelerinin Gürcistan’dan tek taraflı olarak bağımsızlıklarını ilan etmeleriydi. Rusya, Gürcistan’ın ayrılıkçı bölgelerini birçok Batılı ülkenin aksine bağımsız devletler olarak tanımıştı. O zamandan beri Rusya ile Gürcistan arasındaki diplomatik ilişki yok. Gürcistan ise AB ve NATO’ya üye olmayı hedefliyor. (Kaynak: BBC)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here