• Per. Kas 26th, 2020

İMC Haber 24

Haber sokakta, haber yerde!

‘GÜVENLİ BÖLGE’NİN DETAYLARI ORTAYA ÇIKTI: 5 KİLOMETRE DERİNLİK, 100 KİLOMETRE GENİŞLİK

ABD ve Türkiye arasında imzalanan ‘güvenli bölge’nin ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı. ‘Güvenli Bölge’nin 5 kilometre derinliğinde olması bekleniyor.

Ankara’da 3 gün süren ‘güvenli bölge’ toplantısının ayrıntıları ortaya çıktı.. ABD’li yetkililerin yanı sıra NATO’nun 6 üst düzey komutanının da katıldığı toplantıda, “güvenli bölge” konusunda 5 kilometre derinlik, 100 kilometre genişlikte anlaşıldı.

MA’dan Nazım Daştan’ın haberine göre, ABD ile Türkiye arasında varılan mutabakat sonucu Kuzey ve Doğu Suriye’ye sınırlarında kurulması planlanan “güvenli bölge”nin ayrıntıları şu şekilde olacak

Uzun bir süredir tartışılan “güvenli bölge” konusunda her iki taraf farklı öneriler sunarken, Türkiye bölgeye yönelik operasyon hazırlıklarından da geri durmadı. Demokratik Suriye Güçleri (DSG) sorunun diyalog yoluyla çözülmesi için birçok girişimde bulunurken, Türkiye ise bölgenin Kobanê, Girê Spî ve Serêkaniyê kentlerinin sınırına askeri sevkiyatlar yaparak operasyon sinyali verdi.

Bu gelişmeler yaşanırken geçtiğimiz günlerde ABD ve Türkiye heyetleri arasında Ankara’da gerçekleşen ve üç gün süren toplantının ayrıntıları, yansıyanlardan oldukça farklı. Varılan mutabakata göre, “güvenli bölge”nin genişliği yaklaşık 100 kilometre, derinliği ise 5 kilometre olacak.

Kaynak: Fersude

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir