Hastane Personeli’nin İsyanı: Hiçbir eğitimimiz yok, bizi ölüme gönderiyorlar’

0

Antalya Valiliği, İş-Kur aracılığıyla TYP (Toplum Yararına Program) kapsamında Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde çalışan personeli karantina hastanelerine gönderdi.

Cumhuriyet’ten Zehra Özdilek’in haberine göre, okulda hizmetli olarak çalışan, adını vermek istemeyen kadınlar, “Telefonla arayarak bilgi verdiler. Sağlık konusunda hiçbir eğitimimiz yok. Çoğumuz ilkokul mezunuyuz. Evde çocuklarımız var. Resmen bizi ölüme gönderiyorlar” diyor.

Antalya Valiliği, bünyelerinde oluşturdukları İl İdare Kurulu tarafından alınan kararları, internet sitelerinde yayımladı.

Bu kararlar çerçevesinde yayımlanan metinde, “TYP kapsamında Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde çalışan özel güvenlik görevlileri ile yardımcı personelin, ilçe kaymakamları tarafından ihtiyaca göre sağlık kurum ve kuruluşlarında görevlendirilmesine…” ifadesi yer aldı.

Bu kararla karantina hastanelerine gönderilen 45 yaşındaki ilkokul mezunu kadın, “Okul müdürüm perşembe günü beni arayarak karantina hastanesinde görevlendirildiğimi söyledi. Şok geçirdim. Sağlık konusunda hiçbir eğitim almadım. Bakmak zorunda olduğum iki küçük çocuğum ve yaşlı anne-babam var. Resmen bizi ölüme gönderiyorlar. Gitmezseniz işten atmakla tehdit ediyorlar. Her gün evime virüs getirme korkusuyla nasıl çalışabilirim?” tepkisi gösterdi.

Haberde aktarılana göre, tansiyon ve astım hastası 46 yaşındaki bir kadın ise, “Hiçbir sağlık kontrolünden geçirilmeden karantina hastanesinde beni nasıl çalıştıracaklar? Ben potansiyel risk grubundayım. Böyle tedbirsiz bir uygulamanın doğru olmadığını düşünüyorum” dedi.

48 yaşındaki bir kadın da “Devletimizin okulda yardımcı personel aradığını duyunca İş-Kur’a başvurdum. Ancak karantina hastanesinde çalışmak istemiyorum. Çünkü bu konuda hiçbir deneyimim ve eğitimim yok” kaygısını dile getirdi.

Haber Bilal Macit

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here