HDP, AKP’nin anayasa değişikliğine dair randevu talebine olumlu cevap vermedi

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, “Mevcut Anayasa’nın her gün çiğnendiği süreçte Anayasa görüşmeyi, samimi ve inandırcı olarak görmüyoruz” dedi. Oluç, AKP grubunun Anayasa değişikliğine dair görüşme talebini reddettiklerini açıkladı.

Sadece başörtü ile ilgili olarak getirilen değişiklik teklifi, Türkiye’deki özgürlükler sorununa çözüm üretmez

Demokrasinin ağır saldırı olduğu bir süreçte, sadece başörtü ile ilgili olarak getirilen değişiklik teklifi, Türkiye’deki özgürlükler sorununa çözüm üretmek konusunda yetersizdir demiştik. Bizlerin başörtü ile bir sorunu geçmişte yoktur bugün de yoktur. 2015’ten bu yana başörtülü vekillerimiz vardır. Kürtler, Aleviler, tüm inanç ve kimlikler başta olmak üzere eşit yurttaşlık hakkının olmadığı bir ülke ortamında, bu toplumsal talepleri karşılayacak bütünlüklü bir düzenleme gerekir demiştik. Sadece başörtüsü ve aile kurumu üzerinde getirilen değişiklik teklifi, iktidar blokunun bir seçim manevrasını hatırlatıyor demiştik. Bu adımı seçim manevrasından çıkarmanın yolu, bütün ayrımcılıkları ortadan kaldıracak, özellikle Anayasa’nın 10. maddesinde değişiklik yapılması gerekir demiştik. Bu konudaki önerilerimize bir cevap verilmedi.”

Mevcut Anayasa’nın dahi her gün çiğnendiği, hukukun askıya alındığı bir süreçte Anayasa değişikliğini görüşmeyi, samimi ve inandırıcı, güven verici bulmuyoruz

AKP Meclis Grup Yönetiminin diyalog çabalarını önemsiz görmüyoruz ancak iktidarın bizlere yönelik politikaları nedeniyle böyle bir görüşme zeminin ortadan kaldırıldığını düşünüyoruz. Mevcut Anayasa’nın dahi her gün çiğnendiği, hukukun askıya alındığı bir süreçte Anayasa değişikliğini görüşmeyi, samimi ve inandırıcı, güven verici bulmuyoruz. Üstelik seçim ortamına girmiş bir ülkeden söz ediyoruz. 3-4 ay bilemediniz 5 ay içerisinde seçimlerin yapılacağı bir ortamda, yargı vesayetinin HDP’ye yönelik işletiliyor olması, yargı vesayetiyle siyaset alanının dizayn ediliyor olması, HDP’ye yönelik ağır tasfiye politikalarının devam etmesi, seçimlerin adil, demokratik ve eşit bir ortamda yapılmayacağına dair çok önemli işaretlerdir. Demokratik siyasete kastedilmiştir iktidar tarafından. Anayasa Mahkemesi üzerindeki Cumhur İttifakı’nın açık baskı ortamını da göz önünde bulundurduğumuzda, bu teklifin tartışılmasını samimi ve güven verici bulmadığımızı bir kez daha vurguluyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here