• Sal. Kas 24th, 2020

İMC Haber 24

Haber sokakta, haber yerde!

HDP önündeki tiyatroda son oyun: Almanya’ya kaçamayınca Türkiye’ye getirildi

HDP Diyarbakır İl Binası önünde sürdürülen eylem tiyatroya dönüştü. Almanya’dan PKK’ye katılan ancak bir yıldır ayrılıp Federe Kürdistan Bölgesi’nde yaşayan Harun Açan, yeniden Almanya’ya gitmeye çalışırken Türkiye’ye getirilerek, “eylem başarısı” olarak sunuldu.

Çocuklarının dağa gönderildiğini öne süren bazı ailelere, 3 Eylül 2019’da tarihinden bu yana Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Binası önünde yaptırılan eylem tiyatro sahnelerini aratmıyor. AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın destek verdiği ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun bizzat ziyaret ederek organizasyonunu sağladığı “eylem”, kurgu görüntülerle sürdürülüyor. Emniyet Müdürlüğü içinde oluşturulan özel bir ekiple, çocukları PKK’ye katılan ailelerin tek tek para ve iş teklifi veya baskıyla devam ettirilmeye çalışılan “eylemin” başarılı olduğunu kamuoyuna göstermek için yeni bir oyun sergilendi.
Bingöl’den Diyarbakır’a getirilen Metin-Necla Açan çifti, 13 Ocak’ta HDP’nin önündeki eyleme katıldı. Çift, 2016 yılında 24 yaşındayken Almanya’dan PKK’ye katılım yapan oğulları Harun Açan (28) için parti binası önüne getirildi. Açan çifti, oğulları Hakan Açan’ın (26), 2012 tarihinde Bingöl’den, Harun Açan’ın ise 2016 tarihinde Almanya’dan Irak’a geçtiğini ve burada PKK’liler tarafından kaçırıldığını ileri sürdü.
BİNGÖL EMNİYETİNDE TUTULUYOR
Bir yıldır örgütten kaçıp Federe Kürdistan Bölgesi’nde yaşana Harun Açan, 4 Şubat’ta Habur Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye teslim oldu ve Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nde ailesiyle bir araya getirildi. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nde hazırlanan stüdyoda çocuklarıyla bir araya getirilen Açan çifti, çağrılan ona yakın televizyon kanalı, gazete, haber ajansına görüntü verildikten sonra Bingöl’e gönderildi. Teslim olan Harun Açan’ın Bingöl Emniyet Müdürlüğü’nde tutulduğu öğrenildi.
‘AİLE ALMANYA’YA GÖNDERMEK İSTEDİ’
Açan ailesinden ismini vermek istemeyen bir kişi, Harun ve Hakan kardeşlerin ayrı tarihlerde kendi istekleriyle PKK’ye katıldıklarını kaydederek, Harun’un ailesi tarafından Almanya’ya götürülmeye çalışıldığını dile getirdi. Söz konusu aile bireyi, “İki kardeş kendi istekleriyle ayrı tarihlerde katıldı. 2012’de Hakan, ardından 2016’da Harun Almanya’dan örgüte katıldı. Harun, son bir yıldır aileyle irtibat halindeydi. Örgütten kaçıp Irak’ta yaşadığını biliyorduk. Aile onu tekrar Almanya’ya göndermek istiyordu. Aileyi ikna eden polisler il binası önüne gitmeleri durumunda çocuklarını Türkiye’ye getirebileceklerini söyledi. Bunu kabul eden aile, 13 Ocak’ta Diyarbakır’a gitti. Diğer oğulları ise hala örgütte yer alıyor.”
Haber Bilal Macit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir