HDP: Valilik işkence suçunu işleyenleri koruyor

0
Diyarbakır Valiliği’nin işkenceye maruz bırakılan Sevil Rojbin Çetin ile ilgili açıklamasıyla işkence suçunu işleyenleri korumaya çalıştığını belirten HDP, “İşkence manipüle edilmekle kalınmıyor, geçmişte yapılan işkencelere sahip çıkılıyor” açıklaması yaptı.
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hukuk ve İnsan Haklarından Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dede, HDP Yerel Yönetimler Kurulu ve Tevgera Jinên Azad (TJA) üyesi Sevil Rojbin Çetin’in polislerin köpekli saldırısı ve fiziki saldırısına maruz bırakılmasıyla ilgili Diyarbakır Valiliği’nin iki sonra yaptığı açıklamaya ilişkin yazılı açıklama yaptı.
Açıklamada, Çetin’in evine yapılan baskın sırasında 3 buçuk saat boyunca işkenceye uğradığı belirtilerek, işkence fotoğraflarının kamuoyuna yansıması sonucu ciddi tepkilerin oluştuğuna dikkat çekildi.
‘İŞLENEN SUÇA ORTAK OLMUŞLARDIR’
Açıklamanın devamında, “Evine yapılan baskın sırasında iki polis köpeği tarafından işkenceye maruz bırakılan Sevil Rojbin Çetin ile ilgili kamuoyunu bilgilendirme sorumluluğu olan kurumlar işkenceci polislere sahip çıkan bir açıklama yaparak işlenen suça ortak olmuşlardır. Raporlarla belgelenen iki bacakta köpek ısırması, belinde ayakkabı izi, dudağında patlama vücudunun farklı yerlerinde darp izi ile işkence tartışmaya yer bırakmayacak kadar açıktır. İşkence suçunu inkar etmek ve işkencecilere sahip çıkmak AKP iktidarına bağlı Valilik ve Emniyet Müdürlüklerinin yeni görev tanımlarından biri olduğu anlaşılıyor” denildi.
‘İŞKENCEYİ AKLAMA GAYRETİ’
Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi: “Diyarbakır Emniyet Müdürlüğünün açıklaması ile işkenceyi aklama gayreti ortada olmakla birlikte işkence kamusal alanda meşrulaştırılmaya çalışılmakta ve yargıyı da etkileme girişiminde bulunulmaktadır. Asker, polis ve bekçiler aracılığıyla engel tanımadan kapalı ve açık tüm alanlarda, sokak ve meydanlarda açık, sistematik ve her türlü şiddet aracı ile işkence uygulanıyor .
İNSANLIK DIŞI UYGULAMA 
Emniyet Müdürlüğünün ‘özel eğitimli arama köpeği şahsın balkon kapsısından atlamaya çalışması üzerine sağ ayağından tutmak suretiyle kaçmasını engellemiş’ şeklinde yaptığı tutarsız açıklamaya, hakikati inkar eden tutumuna cevap vermek bizim açımızdan zül olsa da şunu soruyoruz:  Öyleyse Sevil Rojbin Çetin’in yüzünde oluşan morarmalar ve dudağının patlatılması hangi insanlık dışı el tarafından gerçekleştirildi? Bizler ve kamuoyu yanıtını biliyoruz. Bu insanlık dışı uygulama Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı polisler eliyle gerçekleştirilmiştir.
VALİLİK İŞKENCE SUÇUNU GİZLEMEYE ÇALIŞIYOR
Bu açıklama ile sadece arkadaşımıza yönelik işkence manipüle edilmekle kalınmıyor geçmişte yapılan işkencelere sahip çıkılıyor ve gelecekte uygulanacak işkence suçları cesaretlendirilmeye çalışılıyor. Valiliğin insanlığa karşı suç kapsamında olan işkence suçunu işleyenleri koruyan ve suçu gizlemeye çalışan tavrını asla kabul etmiyoruz. İşkence suçunu işleyenlerin, azmettirenlerin, suçu karartmaya ve suçluları korumaya çalışanların yargılanmaları ve cezalandırılmaları için, bıkmadan, usanmadan mücadele edeceğiz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here