HDP’li Garo Paylan, Erdoğan ve Paşinyan’a çağrı yaptı

HDP’li Garo Paylan, Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki savaşın bitmesi için Meclis’te bir çağrı yaparak, “Türkiyeli Ermeniler olarak barış talep ediyoruz” dedi.HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın Prag’da yapacakları görüşmeye ilgili bir açıklama yaptı.”Bu tarihi buluşmanın bölgesel barışa hizmet etmesini umut ediyorum” ifadelerini kullanan Paylan, “1991’de aynı gün kurulan iki ülke, Azerbaycan ve Ermenistan maalesef savaşa düştüler, birbirlerine kıydılar.Hem Paşinyan’a hem de Erdoğan’a, “Gelin derhal kapıları açalım” çağrısı yaptı.

HDP’li Paylan, Türkiyeli Ermeniler olarak barış talep ettiklerini söyleyerek şunlar belirtti:“Prag’ta, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ermenistan Başbakanı Paşinyan buluşacak. Bu tarihi bir buluşmadır. Bu tarihi buluşmanın bölgesel barışa hizmet etmesini umut ediyorum. Yüzlerce yıl bir arada yaşayan Azeri, Ermeni ve Türkiye halkları maalesef, yüz yıldır süren çatışmalarla birbirlerini örsemelerle ayrı gayrı düştüler. Yüz yıl önce Anadolu’nun her şehrinde Ermeniler yaşıyordu. Bugün bir avuç kalmış durumdayız. Hâlâ varız ve hâlâ Türkiyeli Ermeniler olarak barış talep ediyoruz.”1993 yılında Türkiye’nin Ermenistan’a olan kapısını kapattığını belirten Paylan, “Bu kapı 30 yıla yakın süredir kapalı. Kapısı kapalı iki komşu nasıl sorunlarını çözemiyorsa Türkiye ve Ermenistan da 30 yıla yakın süredir sorunlarını çözemiyorlar. Kapısı birbirine kapalı iki komşu bile sorunlarını çözemez. Ama kapıyı açarsak, konuşmaya, iletişim kurmaya başlarsak o zaman çözemeyeceğimiz hiçbir sorunun olmadığını da göreceğiz” dedi.

Paylan açıklamasının devamında şunları söyledi:”Bu konuda barışı sağlayacak olan kim? Küs iki kardeşi kim barıştırır? O mahallenin büyükleri. Düşünün ki Azerbaycan ve Ermenistan kavgalı iki ülke ve onları barıştırmak için sorumluluk almak gerekir. Bu konuda zaman zaman Rusya sorumluluk alıyor gibi gözüküyor. Ama Rusya’nın bu konuda tam anlamda barış istediğini maalesef ben düşünmüyor. Çünkü bölgesel sorunlar Rusya’nın Kafkasya’da daha fazla hegemonya kurmasına neden oluyor. 2 yıl önce süren savaş sırasında ben açıklama yaptım. Beni hedef koydular. Ne dedim? Bu savaşın kaybedeni hem Azerbaycan hem Ermenistan hem de Türkiye olacak dedim. Ne oldu? Maalesef ben haklı çıktım. Hem Ermenistan, Azerbaycan kaybetti; aynı zamanda Türkiye de kaybetti. Çünkü Rusya o ateşkesi sağlayan güç olarak bölgede daha fazla hegemonyasını kurdu. Gitti Azerbaycan’a üsler kurdu, ordusunu yerleştirdi. Ermenistan üzerinde daha fazla hakimiyet kurdu. Sınırları açıp, kültürel, diplomatik ve ekonomik ilişkiler kurmalıyız. Bu yönde hem sayın Paşinyan’a hem de sayın Erdoğan’a çağrı yapıyorum. Gelin derhal kapıları açalım.”

Haber: Cengiz Demirtaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here