HDP’li Gülüm, devam eden Kuzey Ormanları katliamını bakan Turan’a sordu

0

HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, Kuzey Marmara Otoyolu projesi kapsamında kurulan taş ocağının Kuzey Ormanları’nı katledeceğini belirterek Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turan’a bir dizi soru yöneltti

HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, Kuzey Marmara Otoyolu Projesi kapsamında, Kuzey Ormanları’nın birçok yerinde doğa katliamına neden olacak projelerin hayata geçirilmesine ilişkin Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turan’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Gülüm, Kuzey Ormanları’nın “mega projeler” ile katledildiğini anımsatarak, son bir ayda ormanların İstanbul’a su taşıma için İğneada Longozları’na ve Karanlık Vadi’ye baraj yapılarak su altında bırakılması; ormanların “boş” bulunan pek çok noktasının çitle çevrelenmesi; Ballıkayalar Tabiat Parkı’ndan otoban geçirilmesi gibi haberlerin basında yer aldığının altını çizdi.

Tarih katliamına da neden olacak

Gülüm, son olarak Kuzey Marmara Otoyolu projesi kapsamında Kocaeli’nin Kandıra ilçesine bağlı Babaköy’de yaklaşık 13 hektarlık alanda taş ocağı açılacağı gerekçesiyle 2 bin 159 ağacın kesileceğine ilişkin haberlerin basında yer aldığını anımsattı. Gülüm, “Roma Dönemi’ne ait kayaya oyulmuş ve yaklaşık 2 bin yıllık olduğu tahmin edilen lahit mezarların bulunduğu bölgede Kandıra halkının ve çevrecilerin bütün itirazlarına rağmen ağaç kesimlerine başlandığı ifade edilmektedir” dedi.

Bölgeyi her yönden olumsuz etkileyecek

Taş ve mıcır sağlamak amacıyla açılması planlanan taş ocağının yalnızca turizme ve sosyal yaşama zarar vermeyeceğinin altını çizen Güüm, “[Taş ocağı] bölgede bulunan tarım alanlarını, yaban hayatı, yeraltı su kaynaklarını da olumsuz etkileyecektir. Taş ocağının açılacağı bölgenin ikinci derce deprem bölgesi olduğu, dolayısıyla yapılacak taş ocağında dinamitlerin patlaması, bölgede meydana gelebilecek depremi tetikleyeceği de ifade edilmektedir” ifadelerini kullandı.

Gülüm, Turan’a şu soruları yöneltti:

  1. Kuzey Ormanları’nın birçok yerinde, hem insan yaşamının ve yaşam kalitesinin tehlikeye atılmasına hem de çevre ve doğa yıkımına neden olacak bahsi geçen projeler bilginiz dahilinde mi gerçekleştirilmektedir?
  2. Kocaeli’nin Kandıra ilçesine bağlı Babaköy’de taş ocağı açılacağı gerekçesiyle yapılacak doğa yıkımından Bakanlık olarak haberiniz var mıdır?
  3. Kuzey Marmara Otoyolu’na taş ve mıcır sağlamak amacıyla açılacak taş ocağı için kaç hektar ormanlık ekosistem yok edilecektir?
  4. Kandıra ilçesi Babaköy’deki doğa katliamına hangi mevzuata dayanarak izin verilmektedir?
  5. Açılacak taş ocağının bölge turizmine, sosyal yaşama, tarım alanlarına, yaban hayatına, tarihi mezarlara ve yeraltı su kaynaklarına vereceği zararlar dikkate alınmış mıdır?
  6. 3. Havalimanı, 3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu projeleri için şu ana kadar kaç hektar tarım alanı ve ormanlık ekosistem yok edilmiştir? O bölgelerde yaşayan ve geçimini tarımdan, hayvancılıktan sağlayan halk nasıl etkilenmektedir?
  7. Kuzey Marmara Ormanları’nı, bölgedeki kültür varlıklarını, su kaynaklarını ve sosyal yaşam alanlarını koruyarak Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’nin güzergahını değiştirme gibi yöntem değişikliği düşünüyor musunuz?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here