HDP’nin seçmenlerini kongreye davet etmesi de yasaklandı

0

Van’da yaklaşık 1200 gündür uygulanan basın açıklaması, miting ve yürüyüşleri kapsayan eylem ve etkinlik yasağı çerçevesi genişletiliyor. Siyasi parti çalışmaları bu kapsama girmez iken Gevaş Kaymakamlığı, HDP’nin ev, esnaf dolaşarak halkı ilçe kongresine davet etmesini yasakladı.

Duvar’dan Oktay Candemir’in haberine göre, HDP Gevaş İlçe Örgütü tarafından Kaymakamlığa yapılan bilgilendirmeye rağmen Gevaş Kaymakamlığı tarafından HDP Gevaş İlçe Başkanlığına gönderilen yazıda, “30-31 Ocak tarihleri arasında kongre için el broşürleri dağıtılacağı belirtilmiş ise de; Van ili ve coğrafi sınırları içinde bildiri, broşür ve el ilanı dağıtılması 5442 ve 2911 sayılı kanunun 17. Maddesine göre yasaklanmış olduğu hususunu bilgi ve gereğini arz ederim” denildi.

“Mülkü amirler padişah gibi”

Söz konusu yasağın bin 200 gündür Van’da uygulanan eylem ve etkinlik yasağı çerçevesine konulduğunu, bu yasağın yasa dışı olduğunu söyleyen Sarısaç, şunları söyledi:

“Mülki amirler padişah gibi davranıyor ve böyle bir yasak koyuyorlar, keyfi hareket ediyorlar. Talimat veriyorlar kolluk güçleri de yapıyor. Gevaş çalışmamız siyasi parti çalışması olduğu için yasaklanamaz ve buna dair çalışmalar da yasaklanamaz. Kaymakam ya hukuku bilmiyor ya da HDP düşmanlığı üzerinden egosunu tatmin ediyor. İzne tabi bir durum değil ve bilgilendirme yazısı. Kaymakam kendini mahkemelerin yerine koyuyor. Diğer partilere aynı şey uygulanmıyor. AKP İl Başkanlığı Van’da her türlü eylem ve etkinliği düzenliyor. İktidarın Kürt sorununa bakış açısı çerçevesinde Saray’a yaranma yarışı yürütülüyor ve bunun üzerinden kendilerini kabul ettirmeye çalışıyorlar. İşte belediyelerimizin depremzedelere yardımları dahi engelleniyor. Amaç HDP’yi izole etmektir. Biz Gevaş’a gideceğiz ve halkımızı davet edeceğiz. Yasal haklarımızı sonuna kadar kullanacağız. Gevaş kongresine bütün Van halkımız davetlidir.”

Haber Bilal Macit

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here