HDP’nin “yasak” protestosu da yasaklandı

HDP’nin kuruluş yıl dönümü etkinliğini yasaklamasını protesto etmek isteyen HDP’liler Adana Valiliği’nin engellendi.

Adana Valiliği, Pınar Aydınlar’ın sahne alacağı HDP’nin kuruluş yıl dönümü etkinliğini yasakladı. Kuruluş yıl dönümü etkinliği yasaklanan HDP Adana İl Örgütü’nün basın açıklaması yapmasına da izin verilmedi. HDP Adana il binası polis ablukasına alınarak yasağı protesto etmek için Heykelli Park’ta basın açıklaması yapmak isteyen HDP üyelerinin binadan çıkması da engellendi.

SOMUT HERHANGİ BİR GEREKÇE YOK

HDP İl Yönetimi, yürütmenin durdurulması kararının somut herhangi bir gerekçeye dayanmaması ve anayasal güvence altına alınan, siyasi parti faaliyetlerinin engellenmesine neden olduğu için yürütmeyi durdurma talep etti. Mahkeme yapılan işlem ile dayanaklarına dair belgeleri istedi. Açıklama saati geldiğinde ise HDP Adana İl binasının önü çevik kuvvet polisleri ve otobüslerle kapatıldı.

“KARARDA YASAKLAMANIN GEREKÇESİNE YER VERİLMEDİ”

Otobüslerle HDP binası arasında dar bir alanda toplanan Adana Demokrasi Güçleri ve yurttaşlar, kararı ve polisin tutumunu protesto etti. HDP Adana İl Eş Başkanı Mehmet Karakış, “Bir siyasi partinin etkinliği, atanmış Adana Valisi’nin keyfi tutumuyla yasaklandı, gerekçe yok” dedi. Karara yazılan maddenin kamu güvenliği ile ilgili olduğunu dile getiren Karakış, kamu güvenliğinin ne şekilde bozulacağına dair bir gerekçenin ise kararda yer almadığını ifade etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here