Hem depremle hem de ayrımcılıkla mücadele ediyorlar

Antep’in Nurdağı ilçesine bağlı Çakmak mahallesinde herkese çadır verilmesine rağmen çadıra erişemeyen tek aile olan Suriyeli Muhammed Halid ve eşi, “Hiç merhamet kalmadı mı?” diye sordu. Halid yardım talep etti.

Maraş merkezli depremler sonrası yerle bir olan Antep’in Nurdağı ilçesine bağlı Çakmak Mahallesi de büyük hasar aldı. Can kaybı yaşanmayan mahallede halka 4 günün ardından çadır ulaştırıldı. AFAD tarafından gönderilen çadırlar dağıtılırken 22 gün geçmesine rağmen Suriyeli aileye çadır verilmedi.

IRKÇI SÖYLEMLERE MARUZ KALIYORLAR

Suriye’nin Halep kentinden 2014 yılında Nurdağı’na taşınan Suriyeli Muhammed Halid ve eşi yıllardır köyde çobanlık yapıyor. Onlar için çalışmasına rağmen mahalleli tarafından istenmediğini belirten Muhammed Halid, aynımcı söylemlere maruz kaldığını aktarırken, “Bize ‘cehennem olun gidin. Bu Araplar gitsin buradan’ diyorlar. Köy merkezindeki jeneratörde bu sabah telefonumu şarj etmeye gittim. Beni kovdular” dedi.

KENDİ KURDUĞU BARAKADA YAŞIYOR

Mahallenin tüm işleriyle ilgilendiğini aktaran Halid, bu işlere karşı mahalleliden hiç para almadığını ifade ederken, buna rağmen onların kendilerine dönük ayrımcı tutumuna tepki gösterdi. “Hiç merhamet kalmadı mı” diye soran Halid, bahçesine kurduğu barakada yaşıyor.

GIDA YARDIM TALEBİ

Mahallelinin kendilerine yönelik tavırları nedeniyle mahalleye gelen gıda yardımlarını da edinemediğini dile getiren Halid, “Yardımların dağıtıldığı yere gittiğimizde, mahalleli almamızı istemiyor. ‘Gelmeyin’ diyorlar. Biz 8-10 senedir buradayız. Kimin neyini çalmışız” dedi. “Bir bardak su alamıyoruz” diyen Halid, gıda yardımlarının kendilerine ulaştırılmasının talep ediyor. (Antep/MA)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here