• Cum. Kas 27th, 2020

İMC Haber 24

Haber sokakta, haber yerde!

Hesekê cezaevindeki IŞİD’lilerden kaçma girişimi

IŞİD’liler Hesekê’deki cezaevinde karışıklık çıkararak kaçma girişiminde bulundu. DSG, cezaevini abluka altına alırken koalisyona ait uçaklar da kent üzerinde uçuş yaptı

Hesekê’nin Xiwêran mahallesindeki Sina Cezaevi’nde tutulan yaklaşık 5 bin IŞİD’li dün gece saat 22.00 sıralarında karışıklık çıkararak kaçma girişiminde bulundu. ANHA’da yer alan habere göre olay üzerine güvenlik güçleri hızla bölgeye gelirken Anti Terör Güçleri de cezaevini abluka altına aldı. Yine kent üzerinde koalisyon uçakları dolaştı.

 

Yaklaşık 50 farklı ülkenin vatandaşı olan IŞİD’linin kaldığı Hesekê Cezaevi Müdürü Rubar Hesen konuya ilişkin basın açıklaması yaptı.

‘Bazıları kaçtı’

Gece saatlerinde açıklama yapan Hesen, IŞİD’lilerin ilk olarak Uluslararası Koalisyon ve Hukuk Komitesi ile görüşmek istediğini ancak sonra cezaevine ait 2 kamerayı kırdığını kaydetti. Hesen, IŞİD’lilerin odalar arasındaki duvarları da kırdığını belirten Hesen devamla “Şu an bazı alanlar IŞİD’lilerin elinde ve bazıları da kaçtı” dedi.

IŞİD’lilerin kontrol altında tutulmasının sadece Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) ve Uluslararası Koalisyon’un görevi olmadığına dikkat çeken Hesen, “Bu cezaevinde 50 farklı ülkenin vatandaşı olan çeteler var. Bu devletlerin hiç biri destek vermiyor. Cezaevinde halen tam kontrol sağlanmadı. Ancak güvenlik güçleri cezaevinin iç ve dış noktalarını abluka altına aldı” diye konuştu.

Operasyon başlatıldı

Bu arada sabah saatlerinde güvenlik güçleri tarafından yapılan operasyon sonucu kaçan bazı IŞİD’liler yakalanırken, cezaevindeki olaylar ise halen devam ediyor.

Çoğunluğu 1 ila 1.5 yıl arasında tutuklu bulunan IŞİD’liler, bir an önce yargılanmayı bekliyor. Ancak bu noktada henüz bir adım atılmadı. Bu da zaman zaman IŞİD’lilerin kaçma girişimlerinde bulunmasına fırsat sağlıyor.

Sabah saatlerinde DSG tarafından yapılan operasyon sonucu kaçan bazı IŞİD’liler yakalanırken, cezaevindeki olaylar ise halen devam ediyor

 

Haber Bilal Macit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir