Hindistan’da ‘süper yayıcı’ olarak tanımlanan ‘guru’ sonunda virüsten öldü.

0

Hindistan’da ‘süper yayıcı’ olarak tanımlanan ‘guru’ sonunda virüsten öldü ama ölmeden önce virüsü binlerce kişiye yaydı. Guru’nun gezip vaaz verdiği bölgede 15 bin kişi karantina altında…

Hindistan’daki Sihlerin dini liderlerinden biri olan Baldev Singh, Pencap eyaletindeki 10’un üzerinde köyde vaaz verdikten sonra COVID-19’dan öldü.

Guru ve iki yardımcısı, Avrupa’dan dönüşlerinde izolasyon talimatlarını görmezden gelerek Hindistan’da 15 köyün ülke çapındaki karantinadan daha sıkı koşullar altında mühürlenmesine neden oldu

Sih din adamından koronavirüs bulaşmış olabilecek en az 15 bin kişi, dini lider COVID-19’dan öldükten sonra Kuzey Hindistan’da sıkı karantina altına alındı.

70 yaşındaki guru Baldev Singh, Pencap eyaletinde bir düzineden fazla köyde vaaz vermeden önce Avrupa’nın virüs merkez üssü İtalya ve Almanya’ya yaptığı geziden dönmüştü.

Test edilen 200’den fazla kişinin test sonuçları bekleniyor. Singh’in ölümünden bir hafta sonra, 19 akrabası da koronavirüs pozitif çıktı.

Singh’in yaşadığı Banga bölgesinde kıdemli bir sulh hakimi olan Gaurav Jain, ‘Bu 15 köyden ilki 18 Mart’ta mühürlendi ve mühürlü köylerde 15.000 ila 20.000 kişi olduğunu düşünüyoruz’ dedi.

Celal Yardımcı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here