İBB Haliç Tersanesi’nde parti vermedi

0

Çok takipçili bir Twitter hesabı olan ‘İstanbul Kuşu’ tarafından paylaşılan bir tweette, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Haliç Tersanesi’nde içkili bir eğlence tertip ettiği öne sürüldü. Star gazetesinden Ersoy Dede de, aynı iddiayı ‘güvenliğe kimsenin içeri alınmaması talimatı verildiğini’ ekleyerek paylaştı. İddia Akşam gazetesi tarafından da “Gece kulübü değil, Fatih’in emaneti Haliç Tersanesi” başlığıyla haberleştirildi.


Ancak İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Haliç Tersanesi’nde böyle bir eğlence düzenlemedi. 5 Aralık Perşembe gecesi düzenlenen etkinliğin ev sahibi, Coca Cola İçecek idi. 

Görüntülerde marka adı var 

Görüntüler dikkatle tarandığında, sahnedeki “Energy” yazısı okunabiliyor. Aynı yazı mekanın diğer yerlerine de yerleştirilmiş. Bu logo Coca Cola İçecek’in Türkiye pazarına henüz sunduğu bir enerji içeceği markasına ait.

Nitekim Coca Cola’nın 9 Aralık 2019’da etkinliği duyurduğu metinden de konuyla ilgili detaylar ve fotoğraflara ulaşılabiliyor.

Etkinlik magazin basınında da geniş yer bulmuş. Sabah gazetesi etkinliği, “Haliç’te enerji patlaması”, Şamdan dergisi “Şehrin enerjisiyle buluşturan davet” başlıklarıyla duyurmuş. Haberler ve firmanın geçtiği basın bülteninde davete katılanların isimlerine de ulaşılabiliyor. Buna göre davete katılanlar arasında Ahu Yağtu, Şansım Adalı, Büşra Develi, Zeynep Tosun, Murathan Özbek ve Tamer Yılmaz, Pınar Tezcan, Dilan Gerede Erkaya, Raşit Bağzıbağlı, Eliz Sakuçoğlu, Cihan Nacar ve Onur Büyüktopçu gibi isimler vardı. Gecede Avangart Tabldot, Büyük Ev Ablukada, Folamour ve Melih Çebi sahne aldı. 

Facebook ve Instagram’da lokasyon olarak Haliç Tersanesi seçildiğinde de etkinliğe katılanlar tarafından paylaşılmış fotoğraflara erişilebiliyor. Bu fotoğraflardaki mekan detaylarının, iddiada kullanılan videonun gösterdiği mekanla aynı olduğunu da görebiliyoruz. 

Teyit’in ulaştığı Coca Cola İçecek de, görüntülerin Energy adlı ürünün lansman gecesinde kaydedildiğini doğruladı. Geceye İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden üst düzey sorumlu kimsenin davetli olmadığı bilgisini de paylaşan firma, etkinlik organizasyonunun ise yüklenici firma tarafından gerçekleştirildiğini belirtti. 

Etkinliğin ev sahibi İBB değil 

İddialarda paylaşılan video izlendiğinde, mekanda İBB’ye ait herhangi bir logo veya işaret de görülmediğini anlayabiliyoruz. İBB böyle bir gece tertip etmiş olsa, kurumsal adı ve logosunu da kullanırdı. 

Teyit’in ulaştığı İstanbul Büyükşehir Belediyesi de, düzenlenen geceyle bir ilgileri olmadığını açıkladı. Buna göre, yakın zamanda bu ve benzeri etkinlikler için tersane içindeki alanın kiralanmasına karar verildi. Coca Cola etkinliği de bunlardan ilkiydi. Herhangi bir özel ya da tüzel kişi, belli bir bedel karşılığında bu bölümü belediyeden kiralayabiliyor. Kiralayan kişi ya da kurum istediği takdirde etkinliklerde alkol servisi de yapılabiliyor. Nitekim İBB’nin Teyit’e verdiği bilgiye göre, İBB iştiraki Şehir Hatları A.Ş. ile AFF Reklamcılık arasında 5 Aralık 2019 tarihinde imzalanan sözleşme uyarınca da, İstanbul Emniyet Müdürlüğü ile Tütün ve Alkol Dairesi Başkanlığı’ndan gerekli izinler alınarak alkol servis edilmiş. Teyit ile lansman gecesine İBB’de görevli üst düzey bir yetkilinin katılmadığı bilgisi de paylaşıldı.

Cola Cola’nın verdiği bilgilere göre, bu gibi etkinliklere yalnızca davetliler katılabiliyor; davetiyesi olmayanlar ise etkinliğe kabul edilmiyor. Bu nedenle kapıdaki güvenlik görevlilerine davetli olanlar hariç kimsenin alınmaması söylendiği bilgisi doğru. Ancak bu tercih de İBB’ye de değil Coca Cola’ya ait. 

Haliç’te kalan son tersane

1455’de Fatih Sultan Mehmet devrinde kurulan Haliç Tersaneleri, eski adıyla Tersane-i Amire, Haliç boyunca uzanan Haliç, Camialtı ve Taşkızak tersanelerinden oluşan bir kompleksti.

Camialtı ve Taşkızak tersaneleri 2013 yılında HaliçPort olarak bilinen “Haliç Yat Limanı ve Kompleksi Projesi”ne dahil edilmişti. Kalan son tersane olan Haliç Tersanesi ise İBB tarafından “Tersane Haliç” projesine dahil edildi

Proje kapsamında, Haliç Tersanesi’nin olduğu bölgede müze, sergi holü, sinema salonu, teknoloji atölyesi, kütüphane, restoran ve kafeterya, deneyim merkezi, eğitim atölyesi, inovasyon merkezi, sosyal ve kültürel alanlar ile otopark yer alacak. Projenin temeli, Şubat ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atılmıştı. Projeyle ilgili çalışmalar, yerel seçimlerin ardından da devam etti. Eylül ayında tersaneyi ziyaret eden İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu “Burası hem kamuya açık hem üretim yapan bir şekle gelir mi, diye önerileri var arkadaşlarımızın. Bence kulağa iyi geliyor. Değerlendireceğiz” diye konuşmuştu

Sonuç olarak, İBB’nin Haliç Tersanesi’nde alkollü parti verdiği iddiası gerçeği yansıtmıyor. Video, Coca Cola İçecek’in düzenlediği bir lansman partisinden. İddia yanlış bilginin en yaygın yedi türünden “hatalı ilişkilendirme”ye örnek. 

Kaynaklar

Coca Cola İçecek ile yapılan telefon görüşmesi, 10 Aralık 2019, 10.48 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile yapılan e-posta görüşmesi, 10 Aralık 2019, 17.57 

Anadolu Ajansı, Coca-Cola Energy Türkiye’de, 4 Aralık 2019

Coca-Cola Energy şehrin enerjisiyle buluştu, Basın Bülteni, 9 Aralık 2019 

Sabah gazetesi, Haliç’te enerji patlaması, 8 Aralık 2019 

Prof. Dr. Reşat Baykal, Tersane-i Amire’nin Tarihçesi, İdari Yapısı ve Personeli, 11 Aralık 2015 

İstanbul Şehir Hatları İşletmesi, Kiralama Hizmetleri

İstanbul Büyükşehir Belediyesi duyurusu, “Uysal: Tersane İstanbul, Haliç’i Yeni̇den Cazibe Merkezi Yapacak”, 23 Şubat 2019 

Bianet, Haliç’te Kalan Son Tersane Erdoğan’ın Damadına Tahsis Edildi, 3 Ağustos 2018 

Karar, Tersane İstanbul nedir? Haliç Tersanesi temel atma töreni, 23 Şubat 2019

Gazete Duvar, İmamoğlu: Haliç Tersanesi’yle ilgili önerileri değerlendireceğiz, 10 Eylül 2019

Kaynak: Teyit

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here