İHD Diyarbakır Şubesi ‘Barış Nöbeti’ tuttu

İHD, geçmişle yüzleşme, şiddet ortamının son bulması ve özgürlüklerin korunması talebiyle “Barış Nöbeti” tuttu. İnsan Hakları Derneği (İHD) tarafından 9 Eylül’de başlatılan “Barış Nöbeti” eylemi bu hafta da devam etti. İHD Diyarbakır Şubesi üyeleri eylem için dernek binasında bir araya geldi.

Barış Anneleri Meclisi ve Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) üyeleri de eyleme destek verdi. Nöbetin tutulduğu salona “Herkes için barış” pankartı asıldı. Yapılan eylemde konuşan İHD Diyarbakır Şube Başkanı Abdullah Zeytun, Kürt sorunuyla bağlantılı olan politik şiddetin sonlandırılması, geçmişle yüzleşme ve hesaplaşma imkanlarının oluşması, hak ve özgürlüklerin tanınması, korunması için nöbet tuttuklarını belirtti. Zeytun, “Barışın sağlanması ancak toplumsal bir talep haline gelmesiyle mümkündür. Bu beklentilerin ve gerçeğin bilinci ile coğrafyamızda halen süren savaş ve çatışmaların tanığı olarak barışı savunmak bizler için vazgeçilmez bir durumdur.

Bir kez daha barış sürecinin inşasında kararlı olan herkesin ve kesimin, hakikat, adalet ve eşitlik temelinde yürütülecek barışın sağlanması için yan yana gelmeye davet ediyoruz” diye konuştu.

Haber: Cengiz Demirtaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here