İHD’den İran Başkonsolosluğu’na mektup: İdam kararından vazgeçin

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi LGBTİ+ Komisyonu, İran Başkonosluğuna gönderdikleri mektupla LGBTİ aktivisti Zahra Sediqi Hamdani hakkında verilen idam cezasından vazgeçilmesini istedi.

Geçtiğimiz günlerde İran’da iki LGBTİ hakları aktivisti Zahra Sediqi Hamdani “Sareh” (31) ve Elham Chobdar (24), “eşcinselliği teşvik ederek toplumu yozlaştırmak” suçlamasıyla idama mahkum edildi. İdama bir çok kurum ve kuruluştan tepki gelirken İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi LGBTİ+ Komisyonu, İran Başkonsolosluğuna mektup gönderdi.

Gönderilen mektupta şöyle:”Bizler, ülkenizde bir LGBTİ+ aktivisti olan Zahra Sedighi- Hamedani hakkında, İdam cezasına hükmedildiğini kamuoyundan öğrendik. Öncelikle belirtmeliyiz ki İdam cezası, uygulayan devlet eliyle gerçekleştirilmiş bir cinayettir.Cinsiyet kimliği, kişinin kendisini hangi cinsiyete ait hissettiği ile ilgilidir ve bunu beyan etmesi en temel haklardandır. Suç olarak cezalandırılamaz.Bu nedenle İnsan Hakları savunucuları olarak bizler, Zahra Sedighi-Hamedani hakkında verilmiş idam cezasından geri dönülmesini talep ediyor ve uluslararası düzeyde karşı çıkışımızı yaygınlaştıracağımızı sizlere bildiriyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here