İki ilde valilik  kararıyla eylemlere yasak getirildi

İki ilde valilik  kararıyla eylem yasakları getirildi. Bingöl Valiliği 15 gün süreyle, Antep valiliği ise 7 gün toplanma, yürüyüş ve basın açıklaması yasağı getirdi.

İki ilde valilik  kararıyla eylem yasakları getirildi. Bingöl Valiliği 15 gün süreyle, Antep valiliği ise 7 gün toplanma, yürüyüş ve basın açıklaması yasağı getirdi.

Bingöl Valiliği’nce kentte bugünden geçerli olmak suretiyle 15 gün boyunca kent genelinde eylem yasağının getirildiğini belirtildi. Yapılan açıklamada, “Terör örgütünün silahlı yapılanmasına yönelik güvenlik güçlerimizce yurt içinde ve yurt dışında sürdürülen başarılı operasyonlar neticesinde; örgütün kırsal yapılanması önemli ölçüde sekteye uğratılıp silahlı faaliyetleri minimize edilmiştir. PKK ve KCK terör örgütüne müzahir yayın organları ve internet sitelerinden yapılan provokatif paylaşımlarda  TSK’nın başarılı operasyonlarında  sözde kimyasal silah kullanıldı gibi aslı olmayan iddialar üzerinden haberler yapılarak halkı ayaklanmaya çağırıp alanlara çıkmaları yönünde çağrılar olduğu tespit edilmiştir. Kamu düzeni ve güvenliğinin olağan hayatı durduracak veya kesintiye uğratacak şekilde bozulacağına ilişkin ciddi belirtilerin bulunduğu hususu göz önüne alındığında can ve mal güvenliğini, kişi dokunulmazlığını, tasarrufa müteallik emniyetin ve kamu esenliğinin sağlanmasının güçleşeceği gerekçesi ile açık alanlarda yukarıda anlatılan konular çerçevesinde yapılabilecek her türlü eylemin toplanma, yürüyüş, basın açıklaması, açlık grevi, oturma eylemi, miting, stant açma, çadır kurma, bildiri, broşür dağıtma, afiş, pankart asma ve benzeri gibi il ve ilçe mülki sınırlarımız içerisinde jandarma bölgesi dahil, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17. ve 19. Maddeleri ile 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11/A, B ve C Maddeleri gereğince 20 Ekim günü saat 00.01’den 03.11.2022 günü saat 23.59’a kadar 15 gün süreyle yasaklanmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” İfadeleri kullanıldı.

GAZİANTEP VALİLİĞİNDEN 7 GÜNLÜK YASAK

Gaziantep Valiliği tarafından yapılan açıklamada, valilik izni dışındaki tüm etkinlik ve gösterilerin bir hafta süreyle yasaklandığı belirtilerek, “İlimiz genelinde gerçekleştirilebilecek; siyasi partilerin, sendikaların ve sivil toplum kuruluşlarının kendi binalarında, kendi personel ve üyelerine yönelik yapacağı genel kurul ve toplantılar ile devlet kurum ve kuruluşlarının program ve etkinlikleri, resmi bayram, resmi anma günleri, resmi tören ve kutlamalar ile gelenek ve göreneklere göre yapılacak programlar, spor faaliyetleri ile bilimsel, ticari ekonomik amaçlarla yapılan programlar kapsamında gerçekleştirilebilecek etkinlikler ve valiliğimize başvuru yapılarak izin verilenler hariç tüm toplantı ve gösteri yürüyüşü, basın açıklaması, açık yer toplantısı, kapalı yer toplantısı ile protesto eylemi, miting, çadır kurma, oturma eylemi, stant açma, açlık grevi, anma töreni, afiş, pankart ve poster asma, el ilanı ve bildiri dağıtma, imza masası açma, meşale yakma ve taşıma, konferans, panel, seminer, kermes, yardım toplama faaliyetleri gibi her türlü eylem, etkinlikler 20 Ekim saat 00.01’den 26 Ekim saat 23.59 arasında 7 gün boyunca, genel asayiş ve kamu düzenin korunması için valilik makamının oluru ile yasaklanmıştır” denildi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here