İMC Haber24 Yazı İşleri Müdürü Bilal Macit Hakkında Dört Ayrı Dosya ile İddianame Hazırlandı

0

İMC Haber24 Yazı İşleri Müdürü Bilal Macit hakkında yaptığı haberlerden kaynaklı olarak dört ayrı savcılıktan dört ayrı dosya ile iddianame hazırlandı.

19.03.2020 tarihli Adana savcılığının dosyasında, “TCK 216. Maddesince, Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik ve Aşağılama”, TCK 213. Maddesince,  Halk Arasında Korku ve Panik Yaratmak Amacıyla Tehdit”, 23.03.2020 tarihli İstanbul Savcılığı tarafında “firari sanık” olarak nitelendirerek, TCK 213. Maddesince işlem yapılması,

02.04.2020 tarihli Van Savcılığınca TCK 213. Madde’den işlem yapılması

21.04.2010 tarihli Diyarbakır savcılığının hakkında başlatmış olduğu soruşturma;

Dört ayrı savcılığın dört ayrı soruşturma tutanaklarında ve Bilal Macit hakkında hazırlanan dosyalarda özet olarak; Erdoğan eleştirileri, Covid-19 pandemesine ilişkin İstanbul ve Diyarbakır’dan yapmış olduğu haberler, Cezaevlerindeki hak ihlalleri, HDP  belediyelere kayyım atanması  ve tutukluların isyanını haberleştirmesinin ve benzeri birçok haberin “suç teşkil ettiğine” dair iddialar bulunmaktadır.

Yazı işleri müdürümüz Bilal Macit hakkında açılan bu dosyalar ve hakkında birden fazla yakalama kararının çıkarılmasına ilişkin olarak,  basın özgürlüğüne karşı gelinen noktayı bir kez daha göstermesi açısından ibret vericidir. İMC Haber24 olarak, bugüne kadar kadınların maruz kaldığı haksızlık, baskı, cinsel taciz ve her türlü şiddetin karşısında olmuş, demokrasiden, doğadan, kimliklerin ve halkların eşitliğinden ve özgürlüklerden yana duruşumuzla yayın hayatımıza devam edeceğiz.

Hayatı boyunca birçok baskı, hukuksuzluk ve haksızlığa maruz kalmış olan yazı işleri müdürümüz Bilal Macit’e yönelik açılan dosyalar ve bu dosyalara istinaden hakkında yakalama kararları, basın üzerinde ki baskı ve özgürlüklerin kısıtlanmasının göstergelerinden biridir.

İMC Haber24 Haber Merkezi

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here