İntihar’ denilmişti otopside şiddet çıktı

0

Midyat’ta şüpheli şekilde yaşamını yitiren Sare Gök’ün otopsi raporunda vücudunun farklı yerlerinde darp izlerine rastlandı. Gök’ün köyünden yurttaşlar, genç kadının babası tarafından sürekli şiddete maruz bırakıldığını söyledi

Son 15 gün içerisinde dört kadının şüpheli şekilde yaşamını yitirdiği Mardin’de son olarak iki gün önce şüpheli bir şekilde yaşamını yitirmiş olarak bulunan Sare Gök’ün (22) otopsi raporunda, vücudunun birden fazla yerinde darp izine rastlandığı ortaya çıktı. Jinnews’te yer alan habere göre; Midyat’a bağlı Hanlar (Xanika) köyünde hayvanları otlatmaya gittiği günün akşamı cenazesi köylüler tarafından bulunan Sare Gök’ün babası tarafından yıllarca sistematik olarak şiddete maruz kaldığı iddia edildi.

 

Otopside darp izleri

Köyden hayvanları otlatmaya götürmek için çıkan Sare Gök’ün cenazesi otopsi için Mardin Devlet Hastanesi’ne kaldırılmıştı. Otopsi raporunda kollarında ve göğüs kısmında darp izlerine rastlanan Sare Gök’ün cenazesi aynı gün aileye verilmedi. Rapor sonrasında aileye verilen cenazede vücudun farklı yerlerinde darp izine rastlandığı öğrenildi.

Babadan sistematik şiddet

Olaya dair Jinnews’in ulaştığı köylüler Sare Gök’ün cenazesini köyden kadınların bulduğunu ve köye yakın kuyudaki iple yaşamına son verdiğini iddia ettiler. Sare Gök’ün annesini önceden kaybettiğini ve babası ile yaşadığını ifade eden köylüler, genç kadının yıllarca babası tarafından fiziksel ve psikolojik şiddete maruz bırakıldığını ifade etti. Babanın diğer kızlarını da istemediği kişiler ile zorla evlendirdiğini söyleyen köylüler Gök’ün babası tarafından sürekli şiddete maruz kaldığını da dile getirdiler. Olayla ilgili başlatılan soruşturma ise devam ediyor.

Ölümler için sokağa çıkacaklar

Son iki haftada 4 kadının şüpheli şekilde yaşamını yitirdiği Mardin’de kadınlar alanlara çıkmaya hazırlanıyor. Mardin Şahmaran Kadın Platformu Üyesi Kadınlar, var olan şiddetin sistemin politikalarından ayrı tutulamayacağını ifade ederek yaşanan ölümlerin takipçisi olacaklarını vurguladı. Platform Üyesi Gülizar İpek, “Virüsle birlikte erkek şiddeti de daha fazla yayılıyor. Son bir hafta içerisinde üç kadın şüpheli şekilde yaşamını yitirdi. İnsanlar buna intihar diyor ama bunların intihar olmadığını bizler çok iyi biliyoruz. Kadını sömüren ve hiçleştiren bir düzenin içerisindeyiz. Bu yönde bütün kadınları örgütleyerek sistemin bu köleleştirme düzenine karşı mücadele edeceğiz” diye konuştu. Platform Üyesi Eylem Amak ise kentte yaşanan kadın ölümlerinin farkında olduklarını ve yapacakları çalışmalar ile en ücra yerde bulunan kadınlara ulaşmayı hedeflediklerini ifade etti. Amak, “Bu ölümlerin neden yaşandığını biz iyi biliyoruz. Şüpheli ölümlerde dahi şüpheli insanlar çok nadir bir şekilde gözaltına alınıyor” sözlerini kullandı.

 

Mardin’de son 15 günde Sare Gök ile birlikte dört kadın şüpheli şekilde yaşamını yitirdi. 31 Mayıs günü Nusaybin’de Zehra Yalçın, 1 Haziran günü Kızıltepe’de Sebahat Oral, 6 Haziran günü önce Midyat’ta yaşayan Şenaz Ürün ve son olarak da yine Midyat’ta dün Sare Gök şüpheli şekilde yaşamını yitirdi. Kadınların ölümünün ardından başlatıldığı belirtilen soruşturmalarda ise henüz bir yol kat edilmiş değil.

MARDİN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here