Irak Cumhurbaşkanlığı 340 kişinin idamını onayladı

0

Irak’ta terör ve cinayet suçuyla idama mahkum 340 kişinin infaz kararının onaylandığı belirtildi.
Irak’ta terör ve cinayet suçuyla idama mahkum 340 kişinin infaz kararının onaylandığı belirtildi. Bağdat’ta bir pazar yerinde düzenlenen çifte intihar saldırısı sonucu 32 kişi hayatını kaybetmiş, 110 kişi yaralanmıştı. Saldırıyı cihatçı terör örgütü IŞİD üstlenmişti.

“BÜTÜN TEMYİZ YOLLARI TÜKENDİKTEN SONRA VERİLDİ”
Irak’ta terör ve cinayet suçuyla idama mahkum 340 kişinin infaz kararının onaylandığı belirtildi. Irak resmi haber ajansına açıklama yapan Irak Cumhurbaşkanlığı’ndan bir yetkili, onayların tüm anayasal ve hukuki yönleri incelendikten ve bütün temyiz yolları tükendikten sonra verildiğini söyledi.

CUMHURBAŞKANLIĞI ONAYI GEREKLİ
Haberde, Bağdat’ta 32 kişinin ölümüne, 110 kişinin yaralanmasına neden olan intihar eyleminin ardından infaz onayının gelmesine dikkat çekildi. Sputnik’in aktardığı habere göre IŞİD’e bağlı unsurlar, “fiilen işleyen ya da ortaklık yapması sıfatıyla terör eylemlerinde bulunan herkese idam cezası verilmesini” getiren Terörle Mücadele Kanunu’nun 4. maddesine göre yargılanıyor. Irak Anayasasına göre idam hükümlerinin infazı için Cumhurbaşkanlığı’nın onayı gerekiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here