İran’da halkın direnişi yayılıyor

İran’da Jîna Mahsa Amini’nin katledilmesine karşı başlayan halk isyanı, ikinci haftasında devam ediyor. Eylemlerde kaybolduğu iddia edilen 17 yaşındaki Nika Şakiremi’nin cenazesi bulundu.

İran ve Rojhilat’ta kadınlar öncülüğünde başlayan ve halk isyanına dönüşen eylemler iki haftayı geride bıraktı. Huzistan, Tebriz, Meşhed, Kirman, Faris, Sistan, Belucistan, Tahran, Saqiz, Kirmaşan, Urmiye ve Rojhilat’ın birçok kentinde protestolar devam ediyor.

Dün 36 kişi katledildi, 58 kişi yaralandı Dün gece Sistan ve Belucistan’ın eyalet merkezi olan Zahidan’da alanlara çıkan halka İran rejim güçleri saldırdı. Beluc aktivistlerine göre, 36 protestocu katledildi ve 58 kişi yaralandı. Saqiz, Kirmaşan, Urmiye ve Rojhilat’ın birçok kentinde düzenlenen eylemlerde rejim güçlerinin sert müdahalesi devam ediyor.

Şakiremi’nin cenazesi Tahran’da bulundu Öte yandan, Gilan Xerib’de Tebriz’in Traktursaz kulübünün Kürt futbolcusu Kawe Zezayi protestolara destek verdiği gerekçesiyle gözaltına alındı. Protestoların 10’uncu gününde kaybolduğu iddia edilen 17 yaşındaki Nika Şakiremi’nin cansız bedeni Tahran’da bulundu.

Örgütlerden genel grev MA’nın haberine göre Huzistan, Tebriz, Meşhed, Kirman, Faris ve birçok yerde de gösteriler devam ederken, Rojhilat ve İran’daki parti, örgütlerin talebi üzerine bugün genel grev yapılıyor.

Haber: Cengiz Demirtaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here