İran’da protestolarda 342 kişi öldürüldü, 5 kişiye idam cezası verildi

İran İnsan Hakları Kurumu (IHR), Mahsa Amini’nin ölümü sonrasında başlayan eylemlerde İslam Cumhuriyeti güçleri tarafından öldürülenlerin sayısının 342’ye yükseldiğini, hakkında idam kararı verilen tutuklu sayısının 5’e çıktığını duyurdu.

Norveç merkezli IHR’ye ait internet sitesinde yayımlanan raporda, ülkede yaklaşık iki aydır süren gösterilere ilişkin bilgi verildi.

Ülkedeki 31 eyaletten 23’üne dair verilerin yer aldığı raporda, en çok can kaybının Sistan-Beluçistan eyaletinde yaşandığı belirtildi.

43 ÇOCUK, 26 KADIN ÖLDÜRÜLDÜ

Raporda, Sistan-Beluçistan eyaletinde 123, Tahran’da 39, Mazenderan’da 33, Kürdistan’da 32, Gilan ve Batı Azerbaycan’da 23’er, Kirmanşah’ta 14, Elborz’da 15, Huzistan ve Horasan-ı Rezevi’de 5’er, İsfahan ve Zencan’da 4’er, Merkezi ve Loristan’da 3’er, Kazvin, Kohgiluye-Buyer Ahmed, Doğu Azerbaycan, Erdebil, İylam, Buşehr ve Hemedan’da ikişer, Simnan ve Kirman’da da birer göstericinin yaşamını yitirdiği kaydedildi.

Hayatını kaybeden göstericilerden 43’ünün 18 yaş altı, 26’sının da kadın olduğu ifade edildi.

5 KİŞİYE İDAM KARARI VERİLDİ

Raporda, göstericilerden gözaltına alınanların sayısının 10 binin üzerinde olduğu aktarılırken, şu ana kadar 5 gösterici hakkında da idam kararı verildiği bilgisi paylaşıldı.

AA’nın haberine göre ülke genelinde süren gösterilerde 40’tan fazla güvenlik görevlisinin de hayatını kaybettiği belirtiliyor.

Tahran’da 13 Eylül’de “ahlak polisi” tarafından gözaltına alınıp darbedilen ve hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin 16 Eylül’de yaşamını yitirmesi, ülke yönetimine karşı geniş çaplı protestolara yol açmıştı. Gösteriler yaklaşık 2 aydır sürüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here