İran’dan ABD’ye ‘Sabotaj Diplomasisi’ Suçlaması!

0

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Umman Körfezi’ndeki petrol tankerlerine saldırılarla ilgili ABD’yi “sabotaj diplomasisi” izlemekle suçladı. İran Dışişleri Sözcüsü Seyyid Abbas Musevi de, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Umman Denizi’nde saldırıya uğrayan petrol tankerlerinden İran’ı sorumlu tutan açıklamasına tepki göstererek, “Hürmüz Boğazı’nın güvenliği bizim sorumluluğumuzdadır. Son yaşanan hadisede İran üzerine düşen vazifeyi yerine getirmiş ve hızlı bir şekilde olay yerine giderek müdahalede bulunmuştur” dedi.

Zarif, Twitter hesabından paylaştığı mesajlarda, Umman Körfezi’ndeki tanker saldırılarında  İran’ı suçlayan ABD’nin gerçekçi deliller sunmadığını savundu.

Saldırıların failleri olarak “B Takımı” olarak adlandırdığı Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ve Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayid’i işaret eden Zarif, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“ABD’nin (saldırıların hemen ardından) gerçekçi veya dolaylı kanıtlar sunmadan İran’a karşı iddialarda bulunması, B Takımı’nın İran’a karşı Japonya Başbakanı Abe Şinzo’nun diplomatik çabalarını da hedef alan sabotaj diplomasisine geçtiğini açıkça ortaya koyuyor.”

İran Dışişleri Bakanı, diğer mesajında da bu tür sabotajlara karşı daha önce uyarılarda bulunduğunu hatırlatarak, “Geleceği gördüğüm için değil B Takımı’nın geçmişini bildiğim için uyardım.” ifadesini kullandı.

“HÜRMÜZ BOĞAZI’NIN GÜVENLİĞİ BİZİM SORUMLULUĞUMUZDADIR”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here