İran’ın uranyum stoğu 10 gün içinde nükleer anlaşmada belirlenen sınırı aşacak

0

İran devlet televizyonunda açıklamalarda bulunan İran Atom Enerji Kurumu sözcüsü Behruz Kamalvandi, ülkenin 10 gün içerisinde nükleer anlaşma tarafından belirlenen uranyum zenginleştirme sınırını aşacağını duyurdu.

Nükleer programına ilişkin 2015 yılında imzalanan ‘kapsamlı ortak eylem planı’ (KOEP) kapsamında belirlenen uranyum stok seviyesini hatırlatan Behruz, ”Uranyum zenginleştirme seviyesini halihazırda dört katına çıkarmıştık. Yakın zamanda bu oranı daha da artırdık. Dolayısıyla uranyum stoğumuz anlaşmalar çerçevesinde belirlenen 300 kg. sınırını 10 gün içerisinde aşacak”dedi.

Behruz açıklamasının devamında Avrupa Birliği (AB) ülkelerini İran’ı ABD yaptırımlarından korumak konusunda ‘bir an evvel harekete geçmeye’ çağırdı.

İran-ABD arasında nükleer anlaşma gerginliği

ABD 2018’de KOEP anlaşmasından tek taraflı çekildikten sonra İran’a yönelik yaptırımları tekrar uygulamaya sokmuştu. Bu yaptırımlar İran’da ekonomik sorunlara yol açmış ve KOEP’e taraf AB ülkeleri ile İran’ın ticari ilişkilerini olumsuz etkilemişti.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani geçen hafta yaptığı açıklamada ülkesinin bu şartlar alında ‘nükleer anlaşmaya tek başına devam edemeyeceğini’ belirterek, ‘bütün taraflarının durumu düzeltmek için yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiğini’vurgulamıştı.

İran ve ABD arasındaki ilişkiler geçen hafta Umman Körfezi’nde yaşananlar sebebiyle gergin. Dünya petrol trafiğinin önemli bölümünün aktığı Umman Körfezi’nde petrol tankerlerininin saldırıya uğramasıyla ilgili ABD İran’ı suçlayıp bölgeye savaş gemisi göndermiş, Tahran ise iddiayı kesin bir dille reddetmişti.
Kaynak: Diken

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here