İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Taksim’deki bombalı saldırının failinin Afrin’den Türkiye’ye giren Suriye uyruklu Ahlam Albashır olduğunu açıkladı

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Taksim’de İstiklal Caddesi’nde dün saat 16.20’de gerçekleşen bombalı saldırının failinin Afrin’den Türkiye’ye giren Suriye uyruklu Ahlam Albashır olduğunu ve Küçükçekmece’de yakalandığını duyurdu. Ayrıca saldırıda kullanılan patlayıcının TNT olduğu bildirildi.

İstiklal Caddesi’nde dün meydana gelen patlamada son bilgilere göre 6 kişi yaşamını yitirdi, 2’sinin durumu ağır olmak üzere 81 kişi yaralandı. Patlamanın faili olarak değerlendirilen şüphelinin de yakalandığı bildirildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sabah saatlerinde bombayı bıraktığı değerlendirilen kişinin, İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alındığını duyurmuştu. Soylu, “İlk bulgularla talimatın Kobani’den geldiği, eylemi yapanın Afrin’den geçtiği değerlendirmemiz var” demişti. Olayla bağlantılı olduğu düşünülen 46 kişi de gözaltına alınmıştı.

Gözaltına alınanlardan bazıları sabah saatlerinde Bayrampaşa Devlet Hastanesi’nde sağlık kontrolünden geçirildi. Şüpheliler arasında bombayı bıraktığı değerlendirilen kadın da yer aldı. Şüpheliler daha sonra sorgulanmak üzere emniyet müdürlüğüne götürüldü. 

KİMLİĞİ AÇIKLANDI

Saldırının faili olduğu değerlendirilen kadının Suriye uyruklu Ahlam Albashır olduğu ve sorgusunda “PKK/PYD/YPG istihbarat elemanı olarak yetiştirildiğini ve Afrin’den Türkiye’ye kaçak yollarla girdiğini itiraf ettiği” öne sürüldü.

İstanbul Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

“13.11.2022 Pazar günü Beyoğlu ilçesi Taksim İstiklal Caddesinde meydana gelen Bombalı Terör Saldırısı ile ilgili olarak yapılan çalışmalarda; bombayı koyan şüpheli kadın şahsın olay yerine geliş gidiş güzergâhlarını gören 1200 güvenlik kamerası incelenmiştir. Şahsın taksi ile olay yerinden ayrılarak Esenler ilçesine gittiği tespit edilmiş, yapılan fiziki ve teknik çalışmada şahsın irtibatının olduğu tespit edilen 21 adrese operasyon düzenlenmiştir. Yapılan operasyonda 46 şahıs yakalanarak gözaltına alınmış, şahısların sorgulamalarında bombayı koyan şahsın Küçükçekmece ilçesinde bir adrese gittiği tespit edilmiştir.

Belirlenen adrese saat 02.50’de yapılan operasyonda, olayı gerçekleştiren Suriye uyruklu Ahlam ALBASHIR isimli şahıs sağ olarak ele geçirilmiştir. Şahıs yapılan sorgusunda, PKK/PYD/YPG Terör örgütü tarafından özel istihbarat elemanı olarak yetiştirildiğini ve Afrin üzerinden ülkemize eylem yapmak için kaçak yollarla giriş yaptığını beyan etmiştir.

PKK/PYD/YPG terör örgütünün Suriye Kobani’deki merkezinden İstanbul’da eylem talimatı alarak 13.11.2022 Pazar günü saat 16:20 sıralarında Bombalı eylemi gerçekleştirdiğini ve kaçtığını beyan etmiştir. Olayla ilgili başlatılan çalışmalar çok yönlü olarak devam etmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

PATLAYICI TNT

EGM Kriminal Daire Başkanlığı da bombalı saldırıda kullanılan patlayıcının TNT olduğunu açıkladı. Açıklamada, “İstiklal Caddesi’ndeki saldırıda kullanılan patlayıcının yüksek güçlü patlayıcılardan olan TNT olduğu tespit edilmiştir” denildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here