• Per. Kas 26th, 2020

İMC Haber 24

Haber sokakta, haber yerde!

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NE KAMUOYUNUN BAKIŞI

Türkiye, 11 Mayıs 2011 tarihinde imzaya açılan “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi” veya diğer adıyla İstanbul Sözleşmesi’ni 2012 yılında ilk imzalayan ülke oldu ve diğer ülkelere öncülük etti. Ülkemizdeki süre gelen kadın hakları sorununu çözmek konusunda büyük bir adım olan bu sözleşmeden şimdilerde geri çekilmesi konusu gündemde. Kadın cinayetlerinin neredeyse gündelik hale geldiği ve kadın hakları sorunun her geçen gün kötüleştiği bir ortamda İstanbul Sözleşmesi’nden geri çekilmek ne kadar doğru? Toplumun İstanbul Sözleşmesi hakkındaki görüşlerini merak ettik ve Temmuz ayının ilk anketinde bu konuyu ele aldık.

Katılımcılara “Hükümet 2011 yılında Türkiye’nin de imzaladığı  İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılmasını planlıyor. Sizce Türkiye İstanbul Sözleşmesinden çıkmalı mıdır?” sorusunu sorduğumuzda yaklaşık %40 ‘Çıkmamalıdır’ yanıtını verirken, %9 ise “Çıkmalıdır” yanıtını verdi. Bu araştırmada elde ettiğimiz en çarpıcı sonuç ise katılımcıların %52’sinin İstanbul Sözleşmesi’nin ne olduğunu bilmemesi oldu.

Araştırmamızın ikinci kısmında ilk soruya “Çıkmalıdır” yanıtını veren katılımcılara neden böyle düşündüklerini sorduk. Verilen yanıtlar içerisinde sözleşmenin boşanmalarda artışa sebep olduğu, erkekleri mağdur ettiği, mevcut durumu kötüleştirdiği ve gelenek ve ahlak kurallarımıza aykırı olduğu gibi ifadeler yer aldı. Öte yandan bu soruya verilen yanıtlara baktığımızda bazı katılımcıların İstanbul Sözleşmesi hakkında yanlış bilgi sahibi olduğu görüldü. Zira bazı cevaplar İstanbul Sözleşmesi’nin Montrö Boğazlar Sözleşmesi ile karıştırıldığını gösterir nitelikte.

 

Kaynak Türkiyeraporu. Com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir