İzmir’de İran protestosu: Hepimiz Mahsa’yız, katledilmekle bitmeyiz

İzmir Kadın Platformu, Jina Mahsa Amini’nin İran rejim güçleri tarafından katledilmesini protesto etmek amacıyla Konak İskelesi önünde açıklama yaptı.

Kadın Platformu, “Baskılara karşı hepimiz Mahsa’yız, katledilmekle bitmeyiz” dedi.İzmir Kadın Platformu, İran’da Jin Mahsa Amini’nin katledilmesini protesto etmek için basın açıklaması gerçekleştirdi.

Konak İskelesi önünde bir araya gelen kadınlar, “Yaşasın İranlı kadınların haklı mücadelesi, yaşasın kadın dayanışması” yazılı pankart ile Amini’nin fotoğraflarını taşıyarak, sık sık “Jin, jiyan, azadi”, “Yaşasın kadın dayanışması” ve “Yaşasın özgürlük mücadelemiz” sloganları attı.Protestoya İzmir’de bulunan İranlı kadınlar da katıldı. Açıklama öncesi kadınlar sembolik olarak saçlarını keserek, başörtülerini yaktı.Kadın Platformu açıklamasında, “8 gün önce 22 yaşında bir kadın saçı için katledildi” diyen İranlı bir kadın da başörtüsünü yaktı. İranlı kadınların sesinin duyulması talebinde bulunan başka bir İranlı kadın ise “Dünya nerede, 50 kişi benim sesimi duysa Mahsa’lar olmaz.

Bizim problemimiz saç değil özgürlük. Biz dünyadan yardım istiyoruz. Kadın olduğumuz için mi bizi görmüyorlar. Neden buradayız kimse sormuyor. Neden gözünüzü kapatıp bizi uzaktan izliyorsunuz? Her gün hapishaneye atıyorlar. Baskılara karşı hepimiz Mahsa’yız, katledilmekle bitmeyiz. Bizim kadın ve erkeklerimizin derdi saç değil, hepimizin çocukları ölüyor” diye konuştu.

Haber: Cengiz Demirtaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here