Kaftancıoğlu’nun avukatları ‘reddi hakim’ talebinde bulundu

0

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Twitter paylaşımları gerekçesiyle hakkında 5 ayrı suçtan açılan dava kapsamında hâkim karşısına çıktı. Savunma için ek süre isteyen Kaftancıoğlu’nun bu talebinin kabul görmemesi üzerine avukatlarının bulunduğu ‘reddi hakim’ talebi de reddedilerek, duruşma ertelendi.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında 6 yıl önce yaptığı bazı sosyal medya paylaşımları nedeniyle 5 ayrı suç isnadıyla açılan davanın duruşması İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Duruşma öncesi aralarında siyasetçi, sanatçı, aydınların da olduğu yüzlerce kişi, Kaftancıoğlu’na destek için Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi önüne geldi. Adliye önünde toplananlar “Hak, hukuk, adalet” sloganları attı.
Adliye önüne gelen Kaftancıoğlu, herhangi bir açıklama yapmadan binaya giriş yaptı. Duruşmanın görüldüğü İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nin önünde de adeta izdiham yaşandı. Duruşma salonuda az sayıda kişi alınırken, kapı önünde bekleyenler attıkları sloganlarla Kaftancıoğlu’na destek verdi.
EK SÜRE TALEP EDİLDİ
Mahkeme Başkanı Akın Gürlek’in başkandlık ettiği duruşma ise, Kaftancıoğlu’nun kimlik tespiti ile başladı. Ardından savunmasını yapmak üzere kürsüye gelen Kaftancıoğlu, hakkındaki suçlamalara ilişkin “Kabul edilen iddianame, 31 Mayıs 2019’da tarafıma ulaştı. Uzunca bir seçim süreci yaşadık. İddianamenin tebliğ edildiği tarih ve duruşma gününün kısa olması ve seçim dönemine gelmesi nedeniyle savunma hazırlamaya vaktim olmadı. Şahsi meseleme zaman ayırmak ayıplı iş olurdu. Bu yüzden ek süre talep ediyorum” dedi.
TALEP REDDEDİLDİ
Başkan Gürlek, diğer heyeti üyeleriyle müzakere etmeden talebi reddetti. Gürlek, duruşma zamanına kadar geçen sürede sanığa savunma için makul sürenin verildiğini savundu. Kaftancıoğlu ise, seçim döneminde avukatlarıyla görüşemediğini belirtti.
‘HEYETİ REDDEDİYORUZ’
Heyetten söz alan Kaftancıoğlu’nun avukatlarından Figen Güler, müvekkilinin önemli bir siyasi karakter olduğunu belirterek, ek süre talep etti. Avukat Güler, “Heyetiniz aksi kanaatteyse heyetin reddini talep ediyoruz. Çünkü savunma hakkımız ihlal ediliyor” dedi.
Kaftancıoğlu’nun bu süreçte seçim faaliyetleri yürüttüğünü ifade eden diğer avukatı Doğuşcan Aydın Aygün de, “Bu durum Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesini ve Anayasa’yı ihlaldir” diyerek reddi hakim talebinde bulundu.
Heyet, reddi hâkim talebini değerlendirmeden müşteki avukatlarına söz hakkı verdi.
Avukat Hasan Oğuz Altınkaynak, Kaftancıoğlu’nun 15 Temmuz gazilerini rencide eden tweetler attığını öne sürdü. Erdoğan’ın avukatı Ferah Yıldız da, Kaftancıoğlu hakkında 25 Ocak 2018’de suç duyurusunda bulunduklarını söyleyerek, “Kendisi iddianame hazırlanmadan önce tweet’lerini ikrar etmiştir. Canlı yayınlarda çok güzel savunma yapıyor” dedi.
AVUKAT KAVİLİ SALONDAN ATILDI
Bu sırada sanık avukatları, reddi hâkim taleplerini değerlendirmeyen heyete itiraz etti. Bunun üzerine Başkan Gürlek, Avukat Aygün’e söz vermeden konuştuğu için uyarıda bulundu. Tepki gösterenler arasında avukat Ömer Kavili de vardı. Başkan Gürlek, Kavili’yi uyarırken ondan “sanık” diye bahsetti. Gürlek, müzakere etmeden Kavili’nin “oy birliğiyle” salondan atılmasına karar verildiğini açıkladı.
DURUŞMA ERTELENDİ
Gürlek, verdiği ara kararda reddi hâkim talebini reddetti ve müştekilerin davaya katılmasına karar verdi. Bu kararı da yine heyetin diğer üyeleriyle müzakere etmeden verdi. Ardından Kaftancıoğlu’nun avukatlarından Zeynel Öztürk söz aldı ve “Sözde adil bir yargılama yapılıyor. Bize neden katılma taleplerine ilişkin söz vermediniz?” diye sordu.
Bunun üzerine Başkan Gürlek, Kaftancıoğlu’nun avukatlarına katılma talepleriyle ilgili söz verdi. Ardından karara bağladığı taleplerle ilgili müzakere arası verdi.
Aranın ardından salona gelen heyet, Kaftancıoğlu ve avukatlarına savunma için süre verilmesine karar verdi. Bir sonraki duruşmanın 18 Temmuz’da yapılmasına karar verildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here