Karakolda ölümde örtbas girişimi kamerada

0

Birol Yıldırım adlı özel güvenlik amirinin 5 Haziran’ı 6 Haziran’a bağlayan gece İstanbul’un Esenyurt karakolundaki ölümüyle ilgili Diken’in ulaştığı yeni görüntüler, polislerin ifadelerinin ve tutanakların çelişkili olduğunu gösteriyor.

Özel bir güvenlik şirketinde amir olarak çalışan 42 yaşındaki Yıldırım, mesai arkadaşı B.U.’nun bir polis memuruyla tartışıp gözaltına alınması üzerine 5 Haziran’da saat 22:30 sıralarında Esenyurt karakoluna gitmişti. Bilgi almak isteyince rütbeli bir memurun, “Bu arkadaşı da alın içeri” talimatıyla saat 23:30 sıralarında gözaltına alınmıştı. 6 Haziran’da saat 03:00 sıralarındaysa bir polis karakoldan dışarı çıkarak bekleyenlere, “Birol Yıldırım vefat etti. Başınız sağ olsun” demişti.

Valilik ve emniyet ölümle ilgili Yıldırım’ın ‘bekletildiği sırada fenalaştığını’ söylese de Diken’in yayınladığı ilk görüntülerde Yıldırım’ın karakolun nizamiyesinde tekme tokat dövüldüğü ortaya çıkarken, devamında aktardığımız görüntülerde Yıldırım’ın karakoldan çıktığı sırada bir polis tarafından itildiği, binadan çıkmak üzereyken tekrar yaka paça içeri çekildiği görülüyordu.

Yeni görüntülerde saat 01:01’yi gösteriyor. Kamera, Yıldırım’ın tutulduğu ve öldürüldüğü mutfağın önünde bulunan ikisi sivil, toplam dokuz polis ve iki sağlık görevlisini çekiyor. Bir koşturmaca yaşanıyor. Rütbeli olduğu anlaşılan bir polis, mutfağın kapısından kafasını içeri uzatıp bakıyor. Sonra içeri girmeden koridora doğru yürümeye başlıyor. Elinde bir cep telefonu var. Bir yandan da gözleriyle güvenlik kamerası arıyor ve kameranın kendini çekmediği bir noktada duruyor. Bulunduğu yerden diğerlerine emirler veriyor, polisler de kafalarını sallıyor.

Sağlık ekibi kapıda bekliyor 

Şimdi tanıkların ve polislerin ifadelerini bu görüntülerle karşılaştıralım

Üç tanık, saat 01:00 sıralarında karakolda bekledikleri sırada sivil kıyafetli bir kadının “Nabzı yok” diye bağırdığını duydu. 15 dakika içinde karakola ambulans geldi. Tanıkların anlatımındaki saat bilgisi güvenlik kamerasının saati ile örtüşüyor. Ses duyulmuyor ancak iki sağlık görevlisi duvara yaslanmış şekilde mutfağın kapısında bekliyor. 

‘Bilgi veren’ sıfatıyla ifadesi alınan B.K. isimli polis, Yıldırım’a ‘kademeli zor kullandığını’ söyleyen amirinin Çocuk Büro’da olduğunu, darp raporu almak için kendini aradığını söylemişti. B.K., amirinin yanına giderken ‘mutfak önünden geçerken kafasını uzatıp içeriye baktığında Yıldırım’ın baygın yattığını görüyor’

Yeni görüntüdeki mutfağa bakıp çıkan sivil polisin B.K. olma ihtimali yüksek. 112 ekibinin Yıldırım’a müdahale etmek yerine kapıda bekliyor oluşu da Yıldırım’ın hayatını kaybettiğini gösteriyor. Bu sırada savcıya Yıldırım’ın ölüm haberi henüz verilmemişti. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here