Kars’ta yağmur ve soğuğa rağmen halaylar durmadı

0
Kars Belediyesi tarafından bu yıl birincisi düzenlenen Serhat Kültür ve Doğa Festivali’nde gün boyunca yağan yağmura rağmen halaylar durmadı. “Belediye yokluk içerisindeyken neden festival yapılıyor” eleştirilerine değinen Belediye Eşbaşkanı Ayhan Bilgen, “İnsan sadece betonla yaşamaz, insan kültür ve insani değerleriyle yaşar” cevabını verdi.
Kars Belediyesi tarafından düzenlenen 1’inci Serhat Kültür ve Doğa Festivali’nin ilk günü yoğun yağmur altında verilen konser ve gösterilerle sona erdi. Gün içerisinde düzenlenen festival yürüyüşünün ardından binlerce kişi etkinliklerin yapıldığı Kars Kalesi arkasında bulanan alanda toplandı. Kadınların yöresel ürünleri sergilediği alanda kurulan onlarca çadırda festivale katılan yurttaşlara ikramlar yapıldı. Alana seyyar tuvaletler de kurulurken, halkın festival alanına getirilmesi için araçlar sürekli çalıştı. Festivale bölgeden çok sayıda belediye eşbaşkanı da katıldı.
‘KARS’TA İLKLERE İMZA ATMAK İSTİYORUZ’
Halkın alana toplanmasının ardından açılış konuşması yapan Kars Belediye Eşbaşkanı Şevin Alaca, kentte HDP belediyesinin bir ilke imza attığını belirterek, “Biz Kars`ta bir ilke imza atmak istiyoruz. Kars 31 Mart’ta değişim istedi. Zaten iradesini sandıklara yansıtarak ispatladı. Kars halkı kaderine terk edilmişliği değil, kaderinin kendisini yazmak istediğini belirtti. Dolayısı ile kültürü ve doğasıyla bu kenti yaşamak, Kars’ın dili ve kimliği olmak ve Kars’a sahip çıkmak bizlerin vefa borcudur” dedi.
BİLGEN: İNSAN SADECE BETONLA YAŞAMAZ
Ardından konuşan Kars Belediye Eşbaşkanı Ayhan Bilgen de görevlerinin Kars’ın güzelliklerini görünür kılmak olduğunu ifade etti. Bilgen, “Bugüne kadar kentten ne ekonomik olarak faydalanabiliyoruz ne günlük ve toplumsal yaşantımızda bundan gerektiği gibi istifade edebiliyoruz. Bizim görevimiz bunu görünür kılmaktır. Bu konuda özellikle şehrimizin turizm, kültür ile coğrafik potansiyelini açığa çıkartmak, bunun özellikle Kars dışında bilinmesini sağlamak ve Kars`a daha yoğun bir turizm ilgisinin oluşmasını sağlamamız gerekiyor. Biz tüm bunları değiştireceğimiz için seçildik. Yoksa eski alışkanlıklarla ve ezberlerle hareket edecek olsaydık zaten biz şuan burada olmaz, burası eski alışkanlıklarla yönetilmeye devam ederdi. Bize; ‘bu yoklukta neden iftar çadırı kuruyor, neden festival yapıyorsunuz?’ diyorlar. İnsan sadece betonla yaşamaz, insan sadece para ile yaşamaz, insan sadece güç ile yaşamaz. İnsan, insani değerlerle yaşar, kültürle yaşar. İnsanca ve onurluca yaşamanın değerlerini yok edersek, tüketirsek olmaz. Bütün imkansızlıklara rağmen öyle ya da böyle bir yolunu bulacağız ve kentimize her türlü hizmeti yapacağız. Yollarımızı da yapacağız, diğer sorunlarımızı da çözeceğiz. Çöp sorununu nasıl kısmen çözmüşsek park ve bahçelerimizi de o şekilde daha kullanışlı hale getireceğiz ve bütün bunları yapacağız” diye konuştu.
ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLER YAPILDI
Konuşmaların ardından sanatçı İlkay Akkaya sahne aldı. Akkaya sahne aldığı sırada şiddetli rüzgar ve yağmur başlarken, alanı dolduran yüzlerce kişi yağmura rağmen şarkılara eşlik ederek halay çekti. Akkaya’nın ardından bu kez de cirit gösterisi yapıldı. Yaklaşık bir saat süren yarışmada beyaz takım mavi takımı 26-21 yenerek kupayı kazandı.
YAĞMURA RAĞMEN HALAYLAR DURMADI
Cirit yarışmasından sonra Kafkas Dans Topluluğu ile Amed Halay Grubu birer gösteri sundu. Ardından sahneyi sanatçı Seyfi Yerlikaya alırken, festivalin birinci gününün finalini ise, Kardeş Türküler yaptı. Söylenen şarkılar eşliğinde halaya duran yüzlerce yurttaş yağan yağmura rağmen doyasıya eğlendi. Eşbaşkan Alaca ve Bilgen’in festival boyunca yağmura rağmen alandan ayrılmaması ise halkın takdirini topladı. Festival bugün çeşitli etkinliklerle devam edecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here