Keçiören Belediyesi, Covid-19 ölümleri haberinin ardından vefat bilgi sistemini kapattı

0

Keçiören Belediyesi, Covid-19 ölümlerinin gerçek boyutunu ortaya koyan vefat bilgi sistemini erişime kapattı. Kayıtlar, ‘bulaşıcı hastalık’ tanımlı ölümlerin salgınla paralel olarak 2020’de patlama yaşadığını ve tüm Covid-19 ölümlerinin, ‘resmi’ ölümlerden beş kat yüksek olduğuna işaret ediyordu.

 

Ankara Keçiören Belediyesi, BirGün’ün Covid-19 ölümlerinin gerçek boyutuna dair haberinin ardından vefat bilgi sistemini erişime kapattı.

Türkiye’de Covid-19 vaka sayılarının ‘hasta’ tanımlamasıyla gizlendiği, Sağlık Bakanı’nın geçen hafta yaptığı açıklamalarla ortaya kondu.

 

Salgına dair diğer bir tartışma konusu ise ölüm sayıları.

Kamuoyuna açık veriler üzerinden yapılan birçok haber ve araştırmaya göre, Covid-19 ölümleri de açıklanan sayıların çok üzerinde.

Buna ilişkin en dikkat çekici bilgilerden biri Keçiören’e aitti. İlçe belediyesinin yayınladığı vefat kayıtları, ‘bulaşıcı hastalık’ tanımlı her 4 ölüme karşılık Covid-19 tanımıyla 1 ölüm kaydedildiğini gösteriyordu.

Belediye, BirGün’ün ölüm kayıtlarına ilişkin haberinin ardından vefat bilgi sistemini erişime kapattı.

Keçiören Belediyesi’nin sitesinde yer alan ‘e-Belediye’ başlığı altında daha önce bulunan ‘Bugün Vefat Edenler’ bölümü kaldırıldı. İlgili bölümdeki bilgiler arasında yaşamını yitirenlerin ‘ölüm nedeni’ de yer alıyordu.

Belediye, artık vefat edenlere ilişkin bilgileri paylaşmıyor.

 

Birgün

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here