• Sal. Kas 24th, 2020

İMC Haber 24

Haber sokakta, haber yerde!

Kılıçdaroğlu: ‘Demirtaş’ın ne işi var hapiste’

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, hiçbir siyasetçinin siyasal düşünceleri nedeniyle tutuklanmaması gerektiğini belirterek, “Selahattin Bey’in ne işi var hapiste?” diye sordu.

CHP lideri Gazete Duvar’da yayınalanan “Özlem Akarsu Çelik ile Gündem”in konuğuydu. Gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Gündemdeki en önemli konu 23 Haziran’daki İstanbul seçimleriydi. Kılıçdaroğlu, İstanbul’da çok sayıda Kürdün yaşadığından söz ederek, birçoğunun baskılar nedeniyle büyük kentlere göç etmek zorunda kaldığını dile getirdi ve şöyle dedi:

“Gerçekten de toplumun belli bir kesimi üzerinde bizim düşündüğümüzden daha fazla baskılar var. Bu baskılar nedeniyle Doğu’dan, Güneydoğu’dan İstanbul’a ve büyük kentlere göç eden vatandaşlar var. Bunlar ağırlıklı olarak Kürt vatandaşlarımız. İstanbul’da yaşadıkları koşullar da iyi değil. Aynı evde, aynı odada çok kalabalık ailelerin yaşadığını biliyorum. Birebir tanık oldum, o ailelere konuk oldum. O aileler, 17 yıllık iktidarın kendilerine hiçbir şey getirmediğini; sadece açlık, sefalet getirdiğini görüyorlar.”

HDP’nin önceki Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın dünkü duruşmada “Kürdistan” kelimesini kullandığı için suçlandığı ama aynı kelimeyi Binali Yıldırım kullanınca bir suçlama yapılmadığı şeklindeki sözleri de sorulan Kılıçdaroğlu, şöyle cevap verdi:

“Diyarbakır’a gidip Kürdistan sözcüğünü kullanıyor, ama Selahattin Bey, aynı sözcüğü kullanıyor diye hapse attırıyor. Aklın, mantığını alacağı bir şey mi? Kürdistan ifadesini kullandı diye parlamentodan milletvekili atılıyor, ama eski başbakan, eski meclis başkanı, eski ulaştırma bakanı kullandığında hiçbir şey olmuyor. Ne yargısı, ne savcısı, ne hâkimi hiçbiri harekete geçmiyor. İyi de o adamı (Demirtaş) neden içeriye attınız? Selahattin Bey’in ne işi var hapiste? Hiçbir siyasetçi, siyasal düşüncelerinden ötürü içeri atılmamalıdır.”

Erdoğan’ın, sanatçı Ahmet Kaya’nın Paris’teki mezarının Türkiye’ye nakledilmesi konusunda yaptığı açıklamayı da değerlendiren Kılıçdaroğlu, “Samimi değiller, şimdi mi aklınıza geldi Ahmet Kaya? Kürtlerden oy alayım diye ‘biz onun mezarını ailesi istiyorsa getirtiriz’ diyor. Dün neden getirtmediniz?” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir