Kızıltepe’de 4 parkın isimleri iade edildi

0

Kızıltepe Belediye Meclisi Temmuz ayı olağan toplantısında isimleri değiştirilen parklara eski isimlerinin verilmesi oy çokluğuyla kabul edildi.

Mardin Kızıltepe Belediye Meclisi 2019 yılı Temmuz ayı olağan toplantısının ikinci birleşiminde kayyum döneminde ismi değiştirilen parkların eski isimlerinin iade edilmesini gündemine aldı. Daha önce Trafik ve Ekoloji Komisyonu’na sevk edilen gündem maddesinde ismi değiştirilen Mehmet Sincar, Ubeydullah Eren, Şeyhdavut Yalçınkaya ve Leyla Qasim parklarının isimleri iade edildi. Öneri oy çokluğu ile kabul edildi.
İsmi değiştirilen parklardan biri olan Ahmet Araç Parkı ise, gündeme alınmadı. 2006 yılında Kızıltepe’de çıkan olaylara polisin müdahalesi sonucu yaşamını yitiren gazete dağıtımcısı Ahmet Araç ve Mehmet Sıddık Öner anısına yapılan parkın ismi, 1987 yılında yaşamını yitiren korucu Emin Kalkan’ın ismi verilerek, “Şehit Emin Kalkan Parkı” yapılmıştı. Parkın girişine işlenen Araç ve Öner’in fotoğrafları ise gece yarısı kazınmıştı. HDP’li Belediye Meclis grubu Araç ve Öner’in anısına yapılan park ile kayyum döneminde adı değiştirilen diğer 2 parkın da adının iade edilmesi yönünde çalışmaları olacağını belirtti.
ENGELSİZ YAŞAM PROJESİ ELE ALINDI
Meclis toplantısında ele alınan bir diğer gündem maddesi ise daha önce komisyona sevk edilen “Engelsiz Yaşam Parkı Projesi” oldu. Meclise sunulan proje, oy çokluğuyla kabul edildi. Toplantı, komisyon üyelerine yeni atamaların görüşülmesiyle devam etti. Bir sonraki birleşimde yeni gündem maddelerinin görüşülmesi talebiyle meclis toplantısı sona erdi.
Kaynak: MezopotamyaAjansıMezopotamyaAjansı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here