Kızlarının cenazesi verilmediği için aile Adalet Nöbeti başlattı

Cenazesi verilmeyen Hatice Ay’ın annesi ve ağabeyi Adliye önünde Adalet Nöbeti başlattı. Diyarbakır’ın Dicle ilçesi kırsalında 19 Eylül’de hava saldırısında yaşamını yitiren YJA STAR üyeleri Aliye Kiye, Hacer Sucin ve Hatice Ay’ın cenazeleri ailelerine verilmiyor.

Hayatını kaybedenlerin aileleri haberi aldıktan sonra Diyarbakır’a gelerek cenazelerin teşhisi için Savcılığa başvuru yaptı. Daha sonra Adli Tıp Kurumu’na (ATK) giden aileler kan örneği vererek cenazelerini teşhis etti. Cenazesini almak isteyen aile savcının bu talebe karşılık “Vermiyorum” dediği belirtildi. MA’nın aktardığı habere göre, bunun üzerine Ay’ın annesi ve ağabeyi Diyarbakır Adliyesi önünde cenazelerini almak talebiyle Adalet Nöbeti’ne başladı.

Aile savcılık hakkında da suç duyurusunda bulundu. Cenazelere yönelik uygulamaların Kürt düşmanlığı olduğunu ifade eden Ayetullah Ay, “Cenazelerimi onların insafına bırakamayız. Bu nedenle Adalet Nöbeti başlattık. Cenazemizi almayana kadar burada olacağız. Emniyette parmak izleri var, kimlik bilgileri tespit edilmiş. Kimlik tespiti yapıldığı için bizi çağırdılar. Yasalara göre kimliği tespit edilen cenazenin verilmesi gerekiyor. Ancak savcı vermeyeceğini söyledi. Bunun için DNA örneğine gerek yok, zaten kimliği biliniyor. Bunun üzerine biz de nöbete başladık. Cenazemiz verilmeyene kadar buradan ayrılmayacağız” dedi.

Haber: Cengiz Demirtaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here