Koronavirüs önlemlerinin alınmadığı ve test taleplerinin yanıtsız kaldığı Silivri Cezaevi’nde tutuklulara imamlar tarafından vaazlarla “manevi destek” verildiği belirtildi.

0
Türkiye cezaevlerinde koronavirüse karşı tedbirlerin alınmaması tepkilere neden olurken, tutuklu derneklerinin başlattığı kampanyalarla aileler Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER), Adalet Bakanlığı ve Meclis İnsan Hakları Komisyonu’na başvuruyor. İstanbul Silivri 5 Nolu Cezaevi’nde 2 yıldır tutuklu bulunan Mehmet Salih Erol, Pazartesi günü ailesi ile yaptığı telefon görüşmesinde, cezaevi yönetiminin almış olduğu önlemlerin yetersiz olduğunu belirtti. Görüş yasağıyla birlikte telefon görüşmelerinin artırılacağı söylenmesine rağmen sürelerin uzatılmadığını ve cezaevine imamlar aracılığı ile tutuklulara “manevi destek” adı altında vaazlar verildiği kaydedildi.
‘AİLELER TEDİRGİN’
Mehmet Salih Erol’un ailesi ile yaptığı telefon görüşmesinin detaylarını eşi Narin Erol, Mezopotamya Ajansı’na (MA) anlattı. Erol, virüsün Türkiye’de görülmesinin ardından tutuklar ile yapılan avukat görüşü ve aile görüşlerine sınırlandırma getirilmesi ile haftalık telefon görüşmelerinin iki katına çıkarılmasına rağmen bu hakkın keyfi şekilde tek görüşmede 20 dakika olarak ayarlandığını söyledi. Erol, virüsün cezaevine bulaşma riski olduğunu ve aileler olarak tedirgin olduklarını ifade etti.
‘ÖNLEM ALINMADAN ARAMA YAPILIYOR’
Cezaevinde tutukluların ihtiyaçlarının kantinler aracılığı ile karşılamasına rağmen fiyatların çok yüksek olduğunu ifade eden Erol, tutukluların dezenfekte ürünlerine ulaşmakta güçlük çektiklerini kaydetti. Hasta tutukluların durumunu daha ciddi olduğunu aktaran Erol, virüs tehlikesinin yanında cezaevinde şartların ağırlaştırıldığını belirterek, “Gardiyan ve askerler hiçbir önlem almadan koğuşlara baskınlar düzenleyerek arama yapıyor” dedi.
İMAMLAR İLE KORONAVİRÜS TEDBİRİ
Tutukluların koronavirüs testleri yapılması için cezaevi yönetimine başvuru yaptıklarını ve başvurularına yanıt verilmediğini ifade eden Erol, “Talepleri karşılanmaması bir yana koğuşlara imam gönderilerek ‘manevi destek’ adı altında vaazlar veriliyor. Tedavi yanıtlarına ise psikolog görüşmeleri yaptırılıyor. Eşimin Hepatit B rahatsızlığı bulunuyor. 40 kişilik koğuşa her mahkuma birer kez kullanma hakkı olacak şekilde dezenfekte veriliyor. İnfaz yasası tüm tutuklara eşit şekilde uygulanmasını talep ediyoruz, kaygımız çok yüksek. Ciddi bir karşı koyuş konulmaz ise korkutucu şeyler yaşanabilir. Ölüm istemiyoruz” dedi.
Haber Bilal Macit

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here