Kürtçe mektup yazan tutsağa 11 gün hücre cezası verildi

Tutsak Hasan Kılıç’a, Kürtçe yazdığı mektup nedeniyle 11 günlük hücre cezası verildi.

Kayseri Bünyan 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan Hasan Kılıç, ailesi ile yaptığı telefon görüşmesinde yazdığı Kürtçe mektup ile “Örgüt propagandası” yaptığı iddiasıyla 11 günlük hücre cezası verildiğini söyledi. Siverek T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulduğu sırada yazdığı mektup nedeniyle hakkında soruşturma başlatıldığını anlatan Kılıç, cezasının Kayseri’ye sevk edilmesinin ardından onandığını ve bu nedenle hücreye konulduğunu söyledi.

Kılıç, “Arkadaşlarıma mektup göndermiştim. İdare ‘propaganda’ diyerek el koymuştu. Propaganda da yoktu. Yazdıklarım düşünce özgürlüğüne giriyordu. İkincisi, skeç yazmıştım cezaevleriyle ilgiliydi. Skeçte arkadaşlarım için anma yazmıştım. Skeçte seyirci de telefonla programa katılıyor. Bunlar da bunu koğuşumuzda telefon olduğuna gerekçe yapıp, arama yaptılar. Her şeyimizi dağıttılar. Mektuplarımıza el koymuştular” dedi.

Mektubunun karalanarak el konulmasının ardından hücre cezası verildiğini kaydeden Kılıç, mektubun Kürtçe yazmasından dolayı ceza verildiğini söyledi. Kaynak: MA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here