Kürtçe yasağı iddiası İzmir’e bomba gibi düşmüştü… Büyükşehir’den jet hızında düzeltme!

0

20 Temmuz’da Kadifekale Kaleiçi’nde yapılacak Pagos Üretici Pazarı açılışı öncesi gündeme İzmir Müzisyenler Derneği’nin repertuarına karışılarak Kürtçe şarkıların söylenmesinin yasaklandığı iddiası bomba gibi düştü. Konu İzmir’de gündem olurken hem belediyeden hem de İMD’den karşılıklı olarak açıklamalar geldi. İşte Kürtçe şarkı yasağı hakkında son durum…

Ayberk KARA/Başkan Soyer’in “Cemre Projem” dediği Pagos Üretici Pazarı açılışına Kürtçe müziğin belediye tarafından yasaklanması iddiaları damga vurmuştu. Konu ile ilgili ilk açıklamayı yapan İMD gönüllüsü Oktay Çaparoğlu sosyal medya üzerinden bir açıklama yayınlamıştı.

“Tutarlı ve doğru bir tutum bekliyoruz”

Belediyeden yetkili olduğunu iddia eden kişilerin arayarak repertuarlarından Kürtçe şarkıların çıkarılmasının talep edilmesi üzerine açıklamalarda bulunan Çaparoğlu, ”Repertuarımıza müdahale edilerek bize dayatılan Kürtçe yasağı üzerine içimden gelenleri paylaşmak istiyorum.Bu Cumartesi Kadifekale’de Pazaryeri açılışı var.  Izmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in “Cemre Projelerimden” dediği bir açılış. Kardeşlik ve toplumsal barışa katkı anlamında  karşılıklı saygı ve gönül köprüleri kurmak için güzel bir etkinlik olacaktı. Izmir Müzisyenler Derneği olarak çok dilli bir repertuar ile sahnede olacak ve kentin tüm unsurlarını temsil eden bir repertuarla her yöreden,  her kültürden,  ozanlardan seçkiler, barış ve kardeşlik türküleri ile Kürtçe,  Arapça,  Gürcüce,  Boşnakça, Rumca,  Ermenice,  Cerkesce, Lazca,  Farsça,  Azerice, Makedonca ve bir çok dilde halk şarkılarıı seslendirecektik.Ancak ilginç bir gelişme  yaşandı. Bize Kesinlikle kürtçe yapmayacaksınız! dendi. Emir yerelde yukarılardan geliyor.Diğer dillere izin var fakat kürtçe kesinlikle yasak. Ve bu yasak maalesef yerel yönetimlerin sürekli müzisyenlere dayattığı bir yasak. Bizzat defalarca yerel yönetimlerin kürtçe şarkı çalmayın uyarısıyla karşılaşıyor muzisyenler. Mesela Konak Belediyesi her yıl BİR DÜNYA SES  konseri düzenliyor. Fince,  Japonca bile var. Son 2 yıldır  arapça  da var. Ama kürtçe kesinlikle yasak.  Anadil temel bir hak ve özgürlüktür. Yasak, baskı, inkar ve asimilasyon politikaları ile oluşan sorunlar zaten bu ülkeye gereğinden fazla zarar verdi enerjisini tüketti. Neden bu ısrar?  “Çok Ses Çok Renk”  söylemiyle seçimi kazanan bir yönetimin bu yasağı sürdürme konusundaki ısrarını  anlamak da kabullenmek de gerçekten mümkün değil. Kadifekale gibi Kürtlerin de yaşadığı  bir yerde kapsayıcı ve kucaklayıcı olmak daha çok değer katmaz mı Izmir Büyükşehir Belediyesi’ne? Güzel Izmir’in aynı kenti paylaşan tüm unsurlarının  aidiyet duygusunu güçlendirmek, kimlik, kültür,  inanç ayrımı olmaksızın her bir Izmirlinin hak ettiği saygınlıkla temsil edilmesi daha çok değer katmaz mı Izmir Büyükşehir Belediyesi’ne? Güzel Izmir’in aynı kenti paylaşan tüm unsurlarının  aidiyet duygusunu güçlendirmek, kimlik, kültür,  inanç ayrımı olmaksızın her bir Izmirlinin hak ettiği saygınlıkla temsil edilmesi daha çok değer katmaz mı Izmir Büyükşehir Belediyesi’ne? Artık en milliyetçi muhafazakâr kesimlerin bile Kürt realitesi başta olmak üzere bütün farklılıkları kabul ettiği,

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ‘nin ” Kürtçe Kürtlere Analarının Sütü Gibi Helaldir” dediği TRT ŞEŞ ‘in yıllardır yayın yaptığı, televizyonlarda Kürtçe’ye yer verildiği,  Kürtçe stranların, klamların milyonlarca kişiye ulaştığı,

CHP  Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun
“Anadilde  Eğitim Hakkı İle İligili Yasal Düzenlemeler Gündeme Gelmeli” dediği bir süreçte,  Istanbul,  Adana, Mersin başta olmak üzere bir çok ilde tam da bu olumlu kucaklayıcı tavır sayesinde Kürt  oylarının da katkısıyla yerel yönetimlerde  seçimleri  CHP  kazanmışken , bu ırkçı ve ayrımcı anlayışın ısrarla sürdürülmesi neye hizmet ediyor?

Kadifekale’de Pazar yeri açılışında Kürtçe harici bir çok dilde şarkılar söylendiğinde  Kürtlerin gururu,  onuru incinmeyecek mi? Dışlanmış,  ezilmiş, yoksayılmış hissetmeyecekler mi?

Izmir’de yerel yönetimler zaten bu konuda çok dışlayıcı ve yoksayan tutumlar nedeniyle olumsuz bir imaj taşıyor. Bu imajın kırılmasında Izmir Müzisyenler Derneği olarak yaptığımız etkinliklerde Kürtçe başta olmak üzere birçok dilden halk ezgilerine yer vermemizin de etkisi oldu.  Kürt halkının karşı karşıya kaldığı her ayrımcılık,  zülüm ve acıda dernek olarak reaksiyon gösterip eylem ve harekete gecmemizin  insanlara  Kürtçe başta olmak üzere farklı dillerde müzik yapmanın meşruluğu noktasında kendimizi anlatabilmemizin, Kardeşlik ve Barış Köprüsü,  Oyuncak Köprüsü gibi İzmirden Kürt illerine kurduğumuz köprülerin,  yarattığımız duyarlılık projelerinin de katkısı yadsınamaz. Şimdi yeniden eski kafa klasik ırkçı inkar ile bu ülkenin asli unsurlarını yoksayan bu tutuma ve dayatmaya evet mi diyeceğiz yoksa tavır mı alacağız?Aslolan bu noktada tutarlı ve doğru bir tutum ortaya koyabilmek” açıklamalarında bulundu.

Büyükşehir olaya müdahale etti

İzmir Müzisyenler Derneği’nin paylaşımları sonrasında Başkan Soyer’in “Çok Ses Çok Renk” vizyonuyla yönettiği İzmir’de kafa karıştıran olay ile ilgili belediyeden hızlı bir şekilde düzeltme geldi. Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin kendisini arayarak yaptığı düzeltmeyi İzmir Gündemi’ne açıklayan Çaparoğlu, “Biz belediyemizin bu şekilde bir politikaya sahip olmadığından artık eminiz. Bu isteğin Büyükşehir tarafından değil, araya giren ve iyi niyetli olmayan kişiler tarafınca yapılmış şahsi bir olay olduğunu gördük. Bizim repertuarımızda Kürtçe şarkıların olmasının hiçbir sorum teşkil etmeyeceği söylendi.  Seçim süreci sonrası belirli kesimler bu ve benzeri hareketler yapabiliyor. Büyükşehirin bu duruşu için ayrıca teşekkür ederim. Tüm dillerin şarkılarını ve türkülerini söylemeye devam edeceğiz” açıklamalarında bulundu.

Kaynak:  İzmir Gündem

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here