Kurumsal Yatırımcılara Küçük Yatırımcı Şoku!

0

Geçen haftalarda GameStop hisseleriyle başlayan ve Reddit gibi online platformlardan organize şekilde gerçekleşen bireysel yatırımcı ayaklanması, finans sektörünün ezberlerini bozarak Wall Street’in geleneksel düzenine büyük darbe indirdi.

Şahsi yatırımcıların büyük hedge fonların planlarını bozduğu GameStop hisselerindeki ralliyle başlayan süreç, Wall Street’in kurumsal yatırımcı baskın düzenine büyük darbe indirdi. Wall Street’e karşı artık organize bir güç olarak görülen bireysel yatırımcıların “Devrim” gibi sözcüklerle ifade edilen tavırlarının regülasyon tarafında nasıl bir tepki alacağı henüz belirsizlğini koruyor. Serbest ekonomilerde bireylerin hangi hisseye yatırım yapacağını kısıtlamak çok müdahaleci bir adım olarak değerlendirilmekte olup önümüzdeki günlerde finans piyasalarında kuralların yeniden yazılması tartışmaları gündeme getirecek gibi duruyor. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), çarşamba günü yaptığı açıklamada, piyasalardaki dalgalanmayı aktif bir şekilde izlediklerini, piyasa katılımcılarının durumunu değerlendirmek ve faaliyetlerini incelemek için regülatörlerle birlikte çalıştıklarını bildirdi. Bu da açığa satışa önümüzdeki dönemde bazı kısıtlamalar getirilebileceği yorumlarına neden oldu.

19 dolardan 483 dolara soluksuz yükseliş!

Reddit ve Wall Street Bets gibi internet forumlarından organize olarak yatırımlarını hedge fonların “düşüş” öngörülerine rağmen sürdüren bireysel yatırımcılar 2020’yi 19 doların altında kapatan GameStop hisselerine yüzde 2000’in üzerinde ralli yaptırdı. Şirketin hisseleri 483 dolara kadar yükseldi. Perakende yatırımcıların sadece GameStop’ta değil Blackberry ve AMC Entertainment gibi hisselere de yoğun ilgiyle beraber, ellerindeki pozisyonları çok daha yüksek fiyatlardan kapatmak zorunda olan fonların kaybı Oxfam verilerine göre yıl başından bu yana yaklaşık 70 milyar dolara ulaştı. GameStop’un düşeceğinden umutlu iki hedge fon Melvin Capital ve Citron Search’un zararının ise 5 milyar doların üzerinde olduğu ifade ediliyor.

“Robinhood” sansürü ortalığı karıştırdı!

Zenginden alıp fakire veren kahramandan adını alan Robinhood gibi platformların bireysel yatırımcıların zenginleştiği bu işlemlere “tüketiciyi korumak” gerekçesiyle kısıtlama getirmesi ise “zengin hedge fonları koruduğu” algısıyla ortalığı tümden kızıştırdı. Komisyon almadığı için geleneksel yatırım danışmanlık firmalarından farklılaşarak büyüyen Robinhood geri adım atmış olsa da, aralarında Bernie Sanders’ın Başkan Yardımcısı Adayı olarak da hatırlayacağımız ABD’li senatör Alex andria Ocasio-Cortes ve Tesla’nın kurucusu Elon Musk’un da olduğu birçok ünlü ismin yanı sıra dünyada ve Türkiye’de birçok uzman da kısıtlamaların bireysel yatırımcıları değil, her krizde servetine milyarlarca dolar ekleyen hedge fonları korumak için atıldığı değerlendirmesinde bulundu. Social Capital CEO’su Chamath Palihapitiya da CNBC’de sunucuyla bireysel yatırımcıların hakkını savunarak tartışınca Reddit ayaklanmasının önemli kahramanlarından biri durumuna geldi.

“Kısıtlamalar zenginlerin yatırımlarını koruyor”

ABD Hazine Bakanlığı’ndan ABD’nin Sermaye Piyasaları Kurumu SEC’e birçok otorite “ralliye kısıtlama getirilmesine” ön ayak olan açıklamalar yaptı. ABD’nin ekonomi yönetiminden sinyali alan birçok yatırım platformu – başta da adını zenginden alıp fakire veren kahramandan alan Robinhood, sadece GameStop’ta değil AMC Entertainment ve Blackberry gibi başka hisselerde de görülen bu trendi “müşterileri ve şirketleri korumayı amaçladıkları” iddiasıyla kısıtlama getirdi. Interactive Brokers da kısıtlama adımı atan şirketlerden. Trading212, ETrade ve Ameritrade gibi platformlarda da erişim sorunları yaşandı. Bu işleri daha da karıştırdı çünkü, sosyal medyada organize olan küçük yatırımcılar, bu kısıtlamaları küresel finansal krizden bu yana açığa satış ve kısa pozisyon işlemleriyle milyarlarca dolar kazanan hedge fonları korumak amacıyla atılmış hamleler olarak gördü ve kısıtlama getiren kuruluşları internet platformlarında yerden yere vurarak en azından Robinhood’a geri adım attırdı. Gelişmeler Twitter’da Reddit Ayaklanması anlamına gelen #RedditRebellion gibi etiketlerle gündemin ilk sıralarında yer aldı.

Sıra gümüşte mi?

GameStop işlemlerini gerçekleştiren yatırımcıların yakından takip ettiği Wall Street Bets hesabı, Reddit’te bir sonraki favori yatırımının iddialarla yüzde 4’ün üzerinde yükselen gümüş olabileceğini, spekülatif pozisyonlarla 25 dolar civarında olan gümüşün aslında 1000 dolar düzeyinde olması gerektiğini öne sürerek, bireyleri gümüşe yatırım yapmaya davet etti. Büyük finans kuruluşlarının gümüşteki spekülasyon işlemleri nedeniyle dava edilmesi ancak cüzi cezalarla anlaşmaya gitmesi, Reddit kullanıcılarının bu iddialarını destekleyen unsurlar olarak gösterilmekte.

Türkiye’de de piyasayı etkileyen gelişmeler

Uzmanlar, ABD piyasalarında hiç görülmemiş şeyler olduğunu ve bunun küçük yatırımcının “devrimi” diye lanse edildiğini belirterek konunun tam olarak öyle olmadığını dile getirdi. Elon Musk gibi üç beş önemli figürün işin içinde olması, küçük yatırımcılarının zaferi olarak lanse edilen gelişmelerin arka planında farklı gelişmelerin olabileceği sorusunu içinde barındırıyor. Türkiye’de bu tarz olayların yaşanmaya başlandığı, Telegram gibi platformlar üzerinden bir araya gelen küçük yatırımcıların tahtalar üzerinde etki etmeye başladığı, hacimsel yüksellişle beraber büyük yatırımcılara ait robotların bu tahtalarda işlem yapmaya başladığı görülen bir gerçeklik artık.

Büyük fonların planları nasıl altüst oldu?

COVID-19 salgını nedeniyle 450 mağazasını kapatacağını ilan eden oyun konsolları satan perakende zincir GameStop, hedge fonların açığa satış yaptığı hisseler arasındaydı. Yani hedge fonlar bu hisselerin düşeceği öngörüsüne sahipti. Ancak genelde hedge fonlar kısa pozisyon alıp veya açığa satış yapıp hisse fiyatlarını daha da düşürür, sonrasında ucuzdan hisse alıp spekülatif bir hikaye ile hisselerin fiyatını yükseltir ve milyarlarca dolar kâr ederlerdi. GameStop hikayesinde açığa pozisyonlanan hisseler, bireylerin işlemleriyle ralli yapınca, hedge fonların bu planları bozuldu. Pozisyonlarını kapamak zorunda olan fonlar yüksek fiyatlardan alım yapmak zorunda kalarak ralliyi daha da körüklemek zorunda kaldı ve aralarında Melvin Capital ve Citron Research’ün de olduğu birçok fon milyarlarca doları aşan kayıplar yaşadı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here