Kuzey ve Doğu Suriye’de Newroz

0

Kuzey ve Doğu Suriye’de birçok merkezde yapılan Newroz kutlamalarında “Newroz ruhuyla Kürt halkı galip gelecek” denildi.

Tüm Kürt coğrafyasında olduğu gibi Kuzey ve Doğu Suriye genelinde Newroz coşkusu sürüyor. Bölgede birçok merkezde Newroz ateşi yakıldı, “özgürlük” mesajı verildi.

Kobanê

Suriye Devrimci Gençlik Hareketi, Newroz’u Taşlok beldesinde çok sayıda kişinin katılımıyla kutladı. Kutlamada konuşma yapan Gençlik Hareketi Fırat Bölgesi Eşbaşkanı Hebûn Xelil, “Newroz’u bedenlerini ateşe vererek düşmana ve faşizme karşı duran onlarca gencin ruhuyla biz de zafere kadar onların mücadelelerini sürdüreceğiz” dedi.

Şeran İlçe Meclisi Eşbaşkanı Xelîl İsmail de Kürt halkının Newroz tarihini, Demirci Kawa’nın zulme karşı direnişini anlattı. Xelîl, “Newroz ruhuyla Kürt halkının galip geleceğini, düşman ve işgalcilerin mağlup edileceğini” vurguladı.

Konuşmaların ardından halk sloganlarla Newroz ateşini yaktı.

Hesekê

Hesekê Kanton Meclisi de, Newroz Bayramı hazırlıkları kapsamında birçok ana cadde ve yolda süsleme çalışması yaptı. Dirbêsiyê ve Til Temir’de ana meydanlara üzerinde “Newroz dünyanın sevgi ve barış dolu olmasına vesile olsun”, “2022 Newrozu kutlu olsun” yazılı pankartlar asıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here