MA ve JINNEWS çalışanı 9 gazeteci tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi

Ankara merkezli soruşturma kapsamında 25 Ekim’de gözaltına alınan Mezopotamya Ajansı (MA) ve JINNEWS muhabirleri, 4 gün sonra getirildikleri Ankara Adliyesi’nde alınan savcılık ifadeleri tamamlandı.

5 saat sonra karar veren savcılık, MA Yazı İşleri Müdürü Diren Yurtsever, MA muhabirleri Berivan Altan, Deniz Nazlım, Selman Güzelyüz, Hakan Yalçın, Ceylan Şahinli, Emrullah Acar ile JİNNEWS muhabirleri Habibe Eren ve Öznur Değer, tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.

MA’da bir dönem stajyerlik yapan Mehmet Günhan ise adli kontrol şartıyla mahkemeye sevk edildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında 25 Ekim’de ev baskınlarında gözaltına alınan Mezopotamya Ajansı (MA) ve JINNEWS çalışanı 10 gazeteci, 4 gün sonra Ankara Adliyesine getirildi. Gazetecilerin ifadeleri, 9 savcı tarafından eş zamanlı alındı. Selman Güzelyüz dışındaki bütün gazetecilerin savcılık ifadeleri tamamlandı. Gazetecilere, Dicle ve Fırat Gazeteciler Derneği’ne (DFG) üyelikleri, yaptıkları haberler, televizyon bağlantıları, sosyal medya paylaşımları ve IKBY’de öldürülen gazeteci Nagihan Akarsel’in cenaze törenine neden katıldıkları soruldu.

Gözaltına alınırken işkenceye maruz bırakıldıkları için emniyette ifade vermeyi reddeden gazeteciler, işlemlerinin tamamlanmasının ardından bu sabah Ankara Adliyesi’ne getirildi. MA’nın haberine göre Ankara Emniyetinin baş eğidirme mizanseni bugün de devam etti. Polisin gazetecileri ters kelepçeyle emniyetten çıkardığı ve tek sıra halinde 60-70 metre yürüterek görüntü aldığı öğrenildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here