Mahkemenin Esenler Otogarı kararına İBB’den yanıt

0

Esenler Otogarı otoparkının İSPARK’a devredilmesi kararı mahkeme tarafından durduruldu. İBB, kararın rutin bir işlem olduğunu vurgulayarak, kararla ilgili tüm hukuki haklarını kullanacaklarını bildirdi.

İstanbul 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’nın (Esenler Otogarı) otoparkının İSPARK’a devredilmesi kararı mahkeme tarafından durduruldu.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclis toplantısında 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’nın otopark bölümünün, belediyeye bağlı şirketlerden İSPARK devredilmesine karar verilmişti. Karara göre, otoparkın ilk bir saati ücretsiz olacak ve gelirin yüzde 25’i belediyeye ödenecekti.
Uluslararası Trakya ve Anadolu Otobüsçüler Derneği ile Avrasya Terminal İşletmeleri Anonim Şirketi, belediyenin kararına itiraz etti. Gazeteci Dinçer Gökçe’nin Twitter hesabından paylaştığı karara göre mahkeme, devir kararının uygulanmasıyla telafisi güç zararlar oluşacağı gerekçesiyle “davalı idarenin savunması ve ara kararı cevabı alınıp ya da savunma ve ara karara cevap verme süresi geçip yeni bir karar verilinceye kadar dava konusu işlemin durdurulmasına” karar verildi.
Savunma ve ara karara yanıt için İBB’ye 7 gün süre verildi.
İBB’DEN AÇIKLAMA
Kararın ardından İBB’den de konuya dair açıklama geldi. İBB’den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “İstanbul 3’üncü İdare Mahkemesi, Uluslararası Trakya ve Anadolu Otobüscüleri Derneği ve Avrasya Terminal İşletmeleri’nin başvurusu üzerine, dün almış olduğu kararla, İstanbul Büyük Otogarı(Esenler) otopark alanlarının, tahliye edilerek İstanbul Büyükşehir Belediyesi kuruluşu İSPARK’a devrini durdurmuştur. Kararda, idarenin savunması ve ara kararı cevabı yedi gün içinde istenmiştir. İBB hukukçuları, kararın rutin bir işlem olduğunu belirterek kararla ilgili tüm hukuki haklarını kullanacaklarını ifade ettiler. Hukukçular, mahkemeye gerekli bilgilendirmelerin yapılması ardından sürecin aynen işleyeceğinden emin olduklarını da vurguladılar.”
Kaynak: MezopotamyaAjansı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here