MA’nın Ankara bürosuna ve 6 farklı ilde polis baskını: Çok sayıda gazeteci gözaltına alındı

Ankara merkezli soruşturma kapsamında Ankara MA bürosuna baskın düzenlenirken, çok sayıda MA ve JINNEWS muhabiri gözaltına alındı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından gazetecilere yönelik yürütülen soruşturma kapsamında bugün Ankara, İstanbul, Van, Diyarbakır, Urfa ve Mardin’de birçok eve baskın düzenlendi. Ayrıca Mezopotamya Ajansı’nın (MA) Ankara bürosuna baskın düzenlendi. Baskınlarda MA Yazı İşleri Müdürü Diren Yurtsever, MA muhabirleri Selman Güzelyüz, Zemo Ağgöz, Berivan Altan, Hakan Yalçın, Emrullah Acar ve Ceylan Şahinli gözaltına alındı.
Ayrıca JINNEWS muhabirleri Habibe Eren, Öznur Değer ve Derya Ren de gözaltına alındı. Ev aramalarında birçok kitaba el konuldu.

Derya Ren’in farklı bir soruşturma kapsamında gözaltına alındığı öğrenildi.

MA Ankara bürosuna baskın düzenleyen polislerin araması devam ediyor. Abluka altına alınan büroda, 1990’lı yıllarda katledilen gazetecilerin fotoğraflarına el konuldu. Ayrıca Süleymaniye’de uğradığı silahlı saldırı sonucu katledilen Jineolojî dergisi editörü ve gazeteci Nagihan Akarsel’in duvara asılmış fotoğrafı yırtıldı.

Kısıtlılık kararı bulunan dosya kapsamında kentte gazetecilerin evlerine de baskın düzenlendi.
Polisler, koçbaşıyla evlerin kapısını kırarak, gazetecilere uzun namlulu silah doğrulttu. Gözaltına alınan Berivan Altan ile beraberindeki gazeteciler, ters kelepçelenerek uzun bir süre yerde bekletildi. Polislerin, yere yatırdıkları gazetecilerin üzerine oturarak, hakaret ve küfürler savurduğu öğrenildi.

Bir polisin, gazeteci Berivan Altan’ı, “Ben sana yapacağımı bilirim, buradan gidince göreceksin” şeklinde tehdit ettiği belirtildi.

‘TÜRK MÜSÜN?’

Farklı bir eve yapılan baskında ise polislerin, “Türk müsün?” sözleriyle evde bulunanlara hakaret ettiği ve silah doğrulttuğu aktarıldı.

GAZETECİ EKİPMANLARINA EL KONULDU

Polisler, evde bulunan bilgisayar, not defterleri, gazete, Kürtçe dergi, kimlik kartı ve 100’ü aşkın kitaba el koydu.
Kaynak: MA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here