Mardin’de 45 günde 7 kadın “intihar” etti

0

İktidarın İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmeyi gündeme getirdiği bir dönemde kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerine her geçen gün yenileri ekleniyor. Kadına şiddet ve şüpheli ölümlerin yaşandığı kentlerden birisi olan Mardin’de son 45 günde 7 “intihar” vakası yaşandı.

Kentteki kadın örgütleri ve siyasi partilerin kadın temsilcileri, “politik” olarak nitelendirdikleri intiharların İstanbul Sözleşmesi’nin maddelerinin hayata geçirilmesiyle önlenebileceğine dikkati çekti.

“Bir kadın daha kaybetmeye tahammülümüz yok”

Şahmeran Kadın Platformu üyesi Eylem Amak, kentte kadınların intihara sürüklendiğine işaret ederek “Kadınlar ya zorla evlendiriliyor ya cinsel istismara maruz kalıyor ya tehdit ve şantaja maruz kalıyor ya da sistemin pandemi sürecinde gerçekleştirdiği sınavda yeterli bir sayı almadığını düşünerek intihar ediyor” dedi.

Evli kadınların çoğunun eşleri tarafından psikolojik ve fiziksel şiddete maruz bırakıldığını ve bu kadınların intiharı bir “kurtuluş” olarak gördüğünü kaydeden Amak, “Buna artık ‘dur’ denmelidir. Mevcut siyaseti bırakıp bunun yerine daha üretici bir politika izlenilirse bunun önüne geçilebilir. Bundan kaynaklı da İstanbul Sözleşmesi’nin etkin bir şekilde uygulanması gerekiyor. Sonuna kadar mücadelemizi sürdüreceğimizi, bir kadın daha kaybetmeye tahammülümüzün kalmadığını belirtmek istiyoruz” diye konuştu.

“Ev içi ve ekonomik sorunlar da kadınları intihara zorluyor”

CHP Mardin Kadın Kolları Başkanı Aygül Kılıç da bilinenlerin yanı sıra birçok bilinmeyen vaka da olduğunu dile getirdi. Kılıç, “Hazırlamakta olduğumuz raporda ileride tek tek bunları değerlendireceğiz. Sistemin kadın düşmanı politikaları, toplumun yozlaştırılması, şiddetin normalleştirilmesi ve kadınların çıkış yolu bulamaması bunlara sebep oluyor. Ev içi sorunlar, ekonomik sorunlar da kadınları intihara zorluyor” dedi.

 

Gazete yolculuk

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here