Mardin’de ev baskınıyla gözaltına alınan gence “Anneni de karşı hücrene alırız” tehdidiyle ajanlık dayatması

0

Mardin merkez ve ilçelerinde 14 Şubat günü birçok eve yapılan baskınlarda gözaltına alınan 22 kişi, alınan ifadelerinin ardından sonraki günlerde serbest bırakıldı. Gözaltına alınan gençler kendilerine ajanlık dayatıldığını söyledi. Gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan gençler, İnsan Hakları Derneği (İHD) Mardin Şubesi’ne başvuru yaparak yaşadıklarını anlattı.

Annesi ile tehdit ettiler

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre; Nusaybin ilçesinde gözaltına alan 22 yaşındaki Mehmet Akyüz, götürüldüğü İlçe Emniyet Müdürlüğü TEM Şube’de kendilerini polis olarak tanıtan sivil giyimli kişilerin kendisine “Bizimle çalışmanı istiyoruz” dediğini dile getirdi.

Artuklu Üniversitesi öğrencisi olduğunu belirten Akyüz, gözaltında kaldığı 4 gün boyunca söz konusu bu kişilerin 4 kez “mülakat” adı altında kendisi ile isteği dışında görüştüğünü aktardı. Akyüz, “Kendileri ile çalıştığım zaman maddi ve manevi yardımcı olacaklarını söylediler. Benden çok şey istemeyeceklerini sadece söyledikleri kişileri tanıyıp tanımadığını soracaklarını söylediler. Buna göre gidip o kişileri tutuklayacaklarını belirttiler” dedi

Bu talebi reddetmesi üzerine ise, “Anneni de buraya getirip, karşı hücrene koyarız” tehdidi ile karşılaştığını söyleyen Akyüz, bu yaşananları avukatına anlatması üzerine söz konusu kişilerin bir daha kendisi ile görüşme gerçekleştirilmediğini kaydetti.

 

Maddi-manevi yardımcı oluruz” teklifi

Kızıltepe’de gözaltına alınan ve götürüldüğü Mardin İl Emniyet Müdürlüğü TEM Şube’de ajanlık dayatmasına maruz kalan bir diğer isim Sait Sırdaş. Gözaltında bulunduğu dört süre boyunca psikolojik baskı görüp, sivil polislerin kendisini ‘mülakat’ adı altında 6 kez görüşmeye çağırdıklarını belirten Sırdaş, bu görüşmelerde tehditle ajanlık dayatmasında bulunulup, yine ‘Sen bize yardımcı olursan biz de sana maddi ve manevi yardımcı oluruz’ gibi tekliflerde bulunulduğunu ifade etti.

Polislerin sürekli tanımadığı kişiler üzerinden kendisine bir takım şantajlarda bulunduğunu söyleyen Sırdaş, yapılan tehditler nedeniyle serbest kalmış olsa da kaygılı olduğunu dile getirdi.

 

Haber Bilal Macit

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here